Bogatstvo začina tajlandske kuhinje

Pravu tajlandsku kuhinju možete jesti samo ako posjetite Tajland, pronašli smo za vas nekoliko recepata koji su vrlo bliski originalnom okusu u kojem uživaju Tajlanđani

Bogatstvo začina tajlandske kuhinje

Ako ste jedan od sretnika koji su otputovali na Tajland i imali sreće isprobati, a nadamo se i uživati u njihovim jelima, vjerujemo da vam je u sjećanju ostalo bogatstvo okusa koje donose nama više ili manje nepoznati začini, namirnice, te sam način njihove pripreme.

Također, vjerujemo da su vam neki okusi bili prepoznatljivi, kao što je chili, zatim svježi okusi koji su vas podsjećali na limetu i metvicu, zatim đumbir i bosiljak. Mahunarke, korijenje, peteljke i lišće koje se stavlja u brojna jela, juhe i umake, sigurno vam nisu bili poznati, osim ako se već niste imali prilike susresti s tim namirnicama.

Ljuto, slano, kiselo

Tajlandske šume i prašume, riječni rukavci te polja puna su hrane i mirodija koja jednostavno čeka da bude uzeta i ubrana, a sve to se kobinira s ribom, školjkama, peradi, svinjetinom te govedinom. Jede se sve: listovi, korijenje, sušene sjemenke, plodovi, cvijeće....sve što priroda pruža.Voće na Tajlandu raste u izobilju, a najegzotičnije voće je rambutan i mangosteen, te nekoliko različitih vrsta banana.

Svi začini se baziraju na dva temeljna okusa – slani i riblji.

Jedan od najznačajnijih umaka pod imenom „Nam pla“ slan i oštar umak napravljen od usoljene ribe, „kapi“ je pak pašteta od usoljenih i na suncu osušenih škampi. Naravno, tu je i sojin umak, koji je nešto jači i slaniji nego u ostalim dijelovima Azije, dok je „pla ra“ riba pohranjena i umotana u sol i prženu rižu. Svi okusi se kombiniraju sa chillijem, bez kojeg gotovo da ne može proći niti jedan umak.

Iako, ćete pravu tajlandsku kuhinju jesti samo ako posjetite Tajland, pronašli smo za vas nekoliko recepata koji su vrlo bliski originalnom okusu u kojem uživaju Tajlanđani. Nadamo se da ćete i vi uživati u njima.

KAI SUAN ili božanstvena piletina
Sastojci:
cijelo pile od cca 1 kg
četvrtina pileta
220 grama očišćenih malih škampi (ili kozica)
155 grama očišćene bijele ribe narezane na kockice
1 žličica soli
1 žličice mljevenog sviježeg đumbira

Umak:
4-5 režnja svježeg đumbira
600 ml vode
2 žlice kukuruznog brašna
sojin umak ili riblji umak
bijeli papar
nasjeckan sviježi korijander i narezan crveni chilli

Pile operite i osušite te skinite kožu, tako da pile ostane u komadu te ga stavite na nauljeni pladanj.
Zajedno izmiješajte škampe i ribu u mekani umak dodajući sol i vodu. Miksajte tako dugo dok ne dobijete gustu, jednoličnu smjesu. Smjesu namažite preko piletine te na kraju po piletu posipajte mljeveni đumbir.
Pile stavite u parni lonac i kuhajte 30 minuta.     
Za to vrijeme četvrtinu preostalog pileta stavite u lonac s vodom, te dodajte režnjeve đumbira, te zajedno sve kuhajte 45 minuta. Samu juhu odvojite u čisti lonac, pomiješajte kukuruzno brašno s malo hladne vode i izlijte u juhu, miješajte dok ne zavrije i ne dobijete gusti umak. Sve začinite sojinim ili ribljim umakom i bijelim paprom.
Piletinu iz parnog lonca izrežite na male komade i složite na pladanj. Prelijte sve s umakom, te ukrasite korijanderom i chilijem.



TOM YAM KUNG ili kiselo-ljuta juha od škampa

Image



Sastojci:
1,5 litara ribljeg temeljca
2 limete
4 lista limete ili dvije kore limete
2 stabljike limunove trave
1 žličica mljevenog češnjaka
2 svježa crvena chilija, nasjeckana, bez sjemenki
1 žlica sojinog umaka
2 žličice mljevenog korijandera
sol i bijeli papar
umak od chillija ili kajenski papar
750 g sirovih škampa (ili kozica)
dodatni sok od limete
nasjeckani svježi listići korijandera i mladi luk

U veliki lonac ulijte riblji temeljac, narežite limete na četvrtine, a listove limete i limunovu travu izgnječite. Također, u temeljac dodajte češnjak, chilli, sojin umak, korijander, sol i papar i sve stavite da se kuha 15 minuta. Ako je potrebno, dodajte u juhu umak od chillija i kajenski papar, jer juha treba biti vrlo ljuta. Nakon toga stavite u juhu škampe i kuhajte sve skupa još oko osam minuta. Dodajte sok od limete, a po vrhu razbacajte nasjeckani korijander i mladi luk. Ako želite prije posluživanja možete iz juhe ukloniti limentu i limunovu travu.

(Riblji temeljac dobije se kuhanjem ribljih glava i kostiju sa svježim đumbirom i mladim lukom ili kuhanjem glava i ljuski škampa. Prije daljnje upotrebe, temeljac procjedite kroz sitno cjedilo).


NUA PAD PRIK ili govedina s chillijem

Image



Sastojci:
500 grama goveđe pečenice
1 žlica soli
1 žličice crnog papra
1,5 žličice zdrobljenog češnjaka
2 svježe zelene chilli papričice
1 svježe crvene chilli papričice
60 ml biljnog ulja
1,5 žlica sojinog umaka
1,5 žličica šećera
30 grama nasjeckanog svježeg korijandera

Narežite govedinu na tanke odreske, natrljajte ih sa solju, paprom i češnjakom te ostavite pet minuta da malo odstoji.
Sitno nasjeckajte chillije. U velikom woku ili tavi zagrijte ulje, stavite govedinu i pecite s obje strane dok meso ne promijeni boju. Dodajte chilli, sojin umak i šećer, te pecite na srednje jakoj vatri povremeno okrečući govedinu dok ne bude potpuno pečena. Umiješajte na kraju korijander te poslužite.


KHAN UM KLUK ili palačinke od kokosa

Image



Sastojci:
600 ml kokosovog mlijeka
100 g rižinog brašna
3 jaja
125 g šećera
60 grama naribanog kokosa
prstohvat soli
zelena i crvena boja za hranu (po želji)
biljno ulje

U zdjelu ulijte kokosovo mlijeko, dodajte rižino brašno i dobro istučena jaja te sve izmiješajte. Zatim dodajte šećer i miješajte dok se ne rastopi. Dodajte pola naribanog kokosa i sol te podijelite smjesu na tri jednaka dijela, jednu smjesu ostavite, a preostala dva, ako želite zanimljiviji desert, obojite u zelenu i crvenkastu boju.
Tavu za palačinke lagano namastite biljnim uljem i dobro zagrijte. U tavu ulijte jednu zaimaču punu smjese i pecite poput običnih palačinki.
Zamotajte palačinke (ne pune se), posložite jednu na drugu, posipajte s preostalim kokosom i poslužite na sobnoj temperaturi.