Najveći prijestupnici

Veliko NE: 8 stvari koje ne smiju u perilicu posuđa

Nije sav kuhinjski pribor namijenjen izdržavanju jake vrućine naše voljene perilice posuđa

profimedia-0528447316.jpg
Foto: Profimedia

Iako si možda čula lude priče kako ljudi koriste perilice posuđa za čišćenje svega, od kuhala za vodu do cipela, ona nije stvorena za više od onoga što kaže njezino ime. Nažalost, nije sve posuđe jednako, tako da neko posuđe, kuhinjski pribor i alati nikada ne smiju završiti u perilici.

Image

Spužvice za pranje posuđa možeš sanitizirati sa sastojkom koji sigurno imaš kod kuće

Upravo zbog toga malo detaljnije istražile ovu temu i izdvojile popis uobičajenih kuhinjskih predmeta koje je bolje ručno oprati i očistiti - a neki od njih mogli bi te iznenaditi.

Većina nas je barem jednom u životu bila kriva za pranje nekih stvari s ovog popisa u perilici i vjerojatno smo na teži način naučili što se smije, a što ne smije prati. Provjeri popis najvećih prijestupnika u omiljenoj perilici posuđa.

Oštri noževi

Rutinsko bacanje velikih noževa za meso, povrće i/ili kruh u perilicu posuđa zapravo bi im moglo skratiti njihov životni vijek. Takve oštre noževe trebala bi prati isključivo ručno jer perilica posuđa može biti previše abrazivna. Uz to, trljanje o ostali pribor za jelo u košarici posuđa može uzrokovati otupljivanje i najoštrijih noževa.

Image
Foto: Unsplash

Drveni pribor

Svi smo vjerojatno krivi za pranje nekog drvenog kuhinjskog pribora, bilo to drveno posuđe, drvene žlice, daske ili špatule. Ono što se događa s vremenom je da drveni pribor blijedi i postaje nekako iskrivljen, a vrlo često i oštećen. Visoke temperature perilice posuđa mogu biti previše za drvene kuhinjske predmete, a bolje ih je ručno oprati kako bi zadržale svoj drveni premaz i oblik netaknutima.

Image
Foto: Unsplash

Termoizolacijske čaše i šalice

Termo posuđe poput popularnih termosica može postati žrtvom ozbiljnih mrlja od kave ako ih zaboraviš oprati nekoliko dana, a cijenu ćeš morati platiti uz ručno pranje. Iako su poklopci termo čaša i šalica uglavnom sigurni za perilicu posuđa, bolje da koristiš deterdžent za ručno pranje posuđa i četku ili spužvicu za čišćenje za posuđe ovog tipa. Ručno pranje je ionako bolje za šalicu od nehrđajućeg čelika i osigurat će ti dubinsko čišćenje koje želiš.

Image
Foto: Pexels

Određeno plastično posuđe

Američka pedijatrijska akademija savjetuje ručno pranje određenih plastičnih posuda kako bi ograničila izloženost svoje obitelji potencijalno štetnim kemikalijama. To je zato što se štetne kemikalije iz njih mogu 'iscuriti' kad se suočavaju s visokim temperaturama.

Ako slučajno imaš plastično posude bez BPA i na kojima je jasno označeno da smije u perilicu, slobodno ga nastavi prati, ali svejedno ne bi bilo loše da ga odložiš dalje od grijaćeg elementa perilice posuđa, dakle - više prema sredini.

Image
Foto: Unsplash

Posuđe za kuhanje od lijevanog željeza

Posuđe za kuhanje od lijevanog željeza malo je previše dragocjeno da bismo ga mogli slučajno baciti u perilicu posuđa. Ono što posuđe od lijevanog željeza čini tako izvrsnim je prirodni sloj začina koji se s vremenom na njemu nakuplja i stvara prirodni 'no stick' premaz, koji se s intenzivnim pranjem u perilici posuđa može odmah ukloniti.

Image
Foto: Unsplash

Neprijanjajuće posuđe

Mnogo današnjeg 'non stick' iliti posuđa s neprianjajućim dnom 'sigurno' je za pranje u perilici posuđa, ali ono što piše na oznakama nije nužno točno. Naime, neprijanjajuće posuđe s vremenom će izgubiti svoj posebni sloj u velikim vrućinama u perilici posuđa, pa je bolje i puno sigurnije za zdravlje ručno pranje, baš kao i korištenje posebnih spužvica koje neće oštetiti ovaj premaz.

Image
Foto: Unsplash

Ribež i cjedilo

Ribež ili cjedilo možda nećeš oštetiti intenzivnim čišćenjem u perilici posuđa, ali perilica posuđa neće tako dobro ukloniti ostatke hrane kao što je sir nego što će to učiniti dobra stara četka za ribanje. Uštedi si vrijeme i samo ih očistite ručno, ionako nikad nisu pretjerano prljavi, stoga ne oduzimaju puno vremena.

Image
Foto: Pexels

Aluminijske tave i posude za pečenje

Aluminij neće dobro reagirati na visoke temperature tvoje perilice posuđa, što može dovesti do promjene boje. Svakako, takve tave su i dalje upotrebljive, ali zasigurno nisu tako lijepe. Ako ne želiš odvojiti vrijeme za ručno pranje aluminijskog posuđa, možda ćeš htjeti uložiti u neke druge opcije, poput silikonskih posuda za pečenje.

Image
Foto: Pexels