Osam predmeta koje ne bi smjela čistiti alkoholnim octom

Ocat je odlično prirodno sredstvo za čišćenje, ali može uzrokovati i štetu

Osam predmeta koje ne bi smjela čistiti alkoholnim octom

Utipkaš li u Google kako nešto očistiti, vjerojatno ćeš dobiti rezultate koji govore da gotovo sve možeš očistiti koristeći destilirani bijeli ocat

Razblažen vodom do oko pet posto kiselosti, destilirani bijeli ocat često je hvaljen kao prirodno netoksično čudo za čišćenje koje ubija bakterije, otapa tvrdokorne masne naslage i probija se kroz prljavštine

Image

Napravi sama sredstva za čišćenje. Sve sastojke ćeš pronaći u kuhinji


Zvuči predobro da bi bilo istinito - jer izgleda i da nije u potpunosti istinito. Iako je uvriježeno vjerovanje da ocat čisti sve, prema Američkom udruženju čistača ipak nije tako djelotvoran proizvod kao što smo mislile. 

Destilirani bijeli ocat dobar je za uklanjanje kamenca u tvom kuhalu za vodu i odličan za pranje prozora, na kojima ne ostavlja tragove. Razlog tome je što kiselina u octu reagira s organskim kemikalijama koje se nalaze u mrljama i uklanja ih. 



via Giphy


Ipak, iako uklanja kamenac i tvrdokorne mrlje, možda ga ne bi trebala koristiti u ovih osam slučajeva. 

1. Čiščenje parnog glačala za odjeću

Korištenje octa kako bi očistila unutrašnjost glačala može nagristi grijaći element i trajno oštetiti unutrašnjost uređaja. Većina parnih glačala imaju zaštitni sloj u unutrašnjosti komore, ali kiselina može nagristi taj sloj i prodrijeti sve do metalnih dijelova

Ne postoji univerzalna metoda čišćenja glačala, sve ovisi o tome kakav tip glačala imaš kod kuće. Najbolje je pročitati priručnik i slijediti upute. 

2. Ploče na kuhinjskim elementima

Ako imaš kamene ploče na kuhinjskim elementima i želiš ih održati čistima, nikako nemoj koristiti ocat. Kiselina će oštetiti prirodni kamen poput granita, mramora ili seatita koji mogu izgubiti sjaj, a mogu se pojaviti i ogrebotine i rupice.

Umjesto octa, takve ploče najbolje ćeš očistiti koristeći blagi deterdžent. Malo deterdženta stavi na spužvu, a one najtvrdoglavije mrlje uklonit ćeš metalnom spužvicom.  

Image

(Foto: Pexels)

3. Perilica posuđa

Možda si čula za to da ako u perilicu staviš zdjelu s octom, on će ukloniti neugodne mirise iz perilice i bijele naslage koje se mogu pojaviti na posuđu nakon pranja.

ČasopisConsumer Reports proveo je test u kojem je otkrio da ocat nije uklonio nikakve bijele naslage s filtera, a za uklanjanje naslaga preporučili su klasično sredstvo za čišćenje perilice koje se može kupiti u trgovini. 

Ocat ne samo da nije učinkovit u uklanjanju naslaga, već i može oštetiti dijelove perilice koji su napravljeni od gume.


Image

(Foto: Pixabay)

4. Ekrani

Ocat je odlično sredstvo za čišćenje prozora, ali ga nikako ne smiješ koristiti na televizijskom ili ekranu računala, tabletima ili pametnim telefonima, jer ocat može dovesti do toga da ekrani na dodir više uopće ne budu osjetljivi na dodir

Kako bi ih očistila, uzmi mekanu spužvicu ili krpicu namočenu u običnu vodu. Za tvrdoglave mrlje, uzmi malo deterdženta za pranje posuđa, razrijedi ga vodom, stavi na krpicu te lagano utrljaj na ekran. 


Image

(Foto: Pexels)

5. Drveni podovi

Brojni proizvođači drvenih podova i namještaja upozoravaju da se podovi ne bi smjeli čistiti octom. Razrijeđeni ocat može otopiti završni sloj koji štiti drvo, koji će potom izgledati mutno, staro ili čak ogrebano, a isto vrijedi i za drveni namještaj

Ako na podu imaš pločice od kamena, također ćeš htjeti izbjeći ocat, jer za njih vrijedi isto kao i za kamene ploče na kuhinjskim elementima. 


Image

(Foto: Pexels)

6. Noževi

Ocat bi trebala držati podalje od metalnih predmeta, a predmeti s izloženim rubovima, poput kuhinjskih noževa, posebno su ranjivi. Ocat ne samo da može oštetiti vrhove noževa, nego ih može i otupiti

Ostali metalni predmeti koje imaš u kuhinji, a koje ne smiješ čistiti octom su oni od bakra ili aluminija. Najbolji način za čišćenje takvih predmeta je oprati ih s malo deterdženta za pranje posuđa i tople vode


Image

(Foto: Pexels)

7. Štednjak

Ocat neće nužno oštetiti tvoj štednjak jer su metali koji se nalaze na njemu obično obloženi emajlom koji ih štiti, a ravni su štednjaci napravljeni od stakla.

Ali ako je štednjak prepun masnih mrlja kojih se želiš riješiti, ocat ti jednostavno neće pomoći. Kiseline jako loše čiste masnoću, dok su alkalna sredstva za čišćenje najbolja za uklanjanje masnih mrlja. 


Image

(Foto: Pexels)

8. Mali kuhinjski uređaji

Plastične i staklene površine na većini malih kuhinjskih uređaja, poput miksera, aparata za kavu ili tostera, mogu se čistiti octom. Ipak, ako su neki dijelovi metalni ili gumeni, njih ne možeš čistiti octom jer ih on može nagristi, a isto vrijedi i za nehrđajući čelik. 

Postoji nekoliko različitih vrsta nehrđajućeg čelika, a on se često koristi i za proizvodnju malih kuhinjskih uređaja, koji su samim time manje otporni na hrđanje koje kiselina iz octa može uzrokovati. Ovakve je uređaje najsigurnije čistiti deterdžentom za pranje posuđa. 

Image

(Foto: Pexels)