Kako pravilno očistiti mobitel korak po korak

Uz nekoliko sastojaka i par savjeta pravilno očisti svoj mobitel i svu dodatnu opremu

Kako pravilno očistiti mobitel korak po korak

Na njima su uspomene, alarmi, kalendari i podsjetnici na obaveze, rođendane, plodne dane i događaje. Zbog njih se u svakom trenutku možemo čuti s najbližima, zbog njih se ne možemo izgubiti ni u najvećoj svjetskoj metropoli i zbog njih ponekad ne znamo 'gdje nam je glava'. Iako se vjerojatno i pretjerano oslanjamo na mobitele, živimo u svijetu u kojem je tehnologija važan dio naših života i stoga su nam mobiteli potrebni. 

Za većinu nas, prvo o čemu razmišljamo kad nas netko pita: 'Jesi li ikada očistila svoj mobitel' je kako ukloniti neželjene datoteke i stotine loših fotografija kako bi stekle malo prostora za daljnju pohranu.

Ali prvo što bi nam trebalo pasti na pamet prilikom čišćenja mobitela je uklanjanje štetnih mikroba i bakterija koje svakodnevno prekrivaju naš pametni telefon. Svaki put kad dodirneš mobitel, prenosiš bakterije na ruke i lice, ali i sa svake površine koju dodiruje mobitel. 

Ipak, svoj mobitel jednostavno možeš očistiti dostupnim potrepštinama, a u ovo vrijeme kad su pravilna higijena i dezinfekcija potrebnije nego ikad, odlučile smo podijeliti nekoliko ključnih savjeta i trikova.

Prvo i osnovno, važno je izbjeći višak vlage tijekom čišćenja, što može oštetiti unutrašnjost uređaja. Većina zaslona mobitela, posebno staklene površine pametnih telefona, imaju oleofobni premaz koji odbija ulja s ruku i prstiju. Učinkovitost premaza s vremenom će se smanjiti, ali upotrebom bilo čega abrazivnog na staklu ubrzat će gubitak i trajno oštetiti površinu.


Image

(Foto: Pexels)


Potrebni su ti:

  • krpa od mikrovlakana
  • destilirana voda (oko 120 ml)
  • izopropilni alkohol (70%) koji se može nabaviti u većini ljekarni (oko 120 ml)
  • štapići za uši

Isključi mobitel i odstrani svu opremu

Sušalice za uši i punjač za mobitel trebaju se očistiti zasebno. Isključi mobitel. 

Odstrani masku za mobitel

Kako bi djelotvorno očistila mobitel, makni zaštitnu masku ako je imaš. Nju očisti zasebno prije nego je vratiš na mobitel. 

Pomiješaj destiliranu vodu i izopropanol

U maloj bočici s raspršivačem, pomiješaj istu količinu destilirane vode i 70% izopropilnog alkohola. Destilirana voda je potrebna ukoliko živiš u području s tvrdom vodom (što je definitivno slučaj u Hrvatskoj), jer ona sadrži mikroskopske minerale koji mogu 'ogrebati' staklo na mobitelu. Bočicu s tekućnom dobro promiješaj.

Pošpricaj krpu od mikrovlakana

Lagano pošpricaj krpu s mješavinom destilirane vode i izopropanola. Nikad ne špricaj direktno po mobitelu, samo po krpi.

Prebriši mobitel

S krpom od mikrovlakana obriši cijeli mobitel - s prednje i stražne strane. 

Očisti i minijaturna područja

Objektiv kamere, otvori za punjač/slušalice i drugi maleni gumbi ili tipke također treba čistiti, stoga koristi suhi štapić za uši, a nakon njega, i krpom prođi preko ovih područja.

Neka se mobitel posuši prirodno

Pričekaj barem 15 minuta da se mobitel posuši prije nego ga vratiš natrag u maskicu ukoliko je imaš ili prije ponovnog korištenja.


(Foto: Pexels)

Čišćenje maskice za mobitel

Bilo da je tvoja maskica silkonska, plastična ili kožna - i njoj je potrebno održavanje i redovito čišćenje. 

  • Ako imaš silikonsku maskicu, operi je s toplom vodom i sapunom, dobro procijedi i ostavi da se prirodno posuši prije nego vratiš mobitel. 
  • Ako imaš plastičnu maskicu, cijelu maskicu očisti istom mješavinom za čišćenje mobitela i krpom je prebriši. Dobro je prebriši čistom, suhom krpom i pazi da bude potpuno suha prije nego li vratiš mobitel.
  • Ako imaš kožnu maskicu, trebala bi je čistiti proizvodima namijenjenim održavanju i čišćenju kože i naravno - isto je osušiti prije nego vratiš mobitel. 

Ostali savjeti za čišći i sigurniji mobitel

  • Očisti svoj mobitel istog trenutka ako dođe u dodir sa bilo čim što može izazvati mrlje poput šminke, tinte, boje ili ljepljive hrane.
  • Češće peri ruke i nemoj koristiti mobitel u wc-u ili u kupaonici. Što su tvoje ruke čišće, to je čišći tvoj mobitel.
  • Razmisli o ulaganju u mali uređaj za zaštitu od ultraljubičastog svjetla. Na tržištu postoji nekoliko onih koji će 'ubiti' bakterije na tvom telefonu, ključevima auta i drugih sitnica koje svakodnevno koristiš, i to bez upotrebe pretjerane topline ili vlage koja može oštetiti elektronske uređaje.