Na vrijeme spriječite i uklonite viruse i druge zlonamjerne softvere

Sve što trebate znati o virusima na računalu

Računalni virus, sličan virusu gripe, dizajniran je za širenje od domaćina do domaćina i ima sposobnost repliciranja.

pexels-anete-lusina-5240547 (1).jpg

Slično tome, na isti način na koji se virusi gripe ne može razmnožavati bez stanice domaćina, računalni se virusi ne mogu reproducirati i širiti bez programiranja poput datoteke ili dokumenta.

U tehničkim terminima, računalni virus je vrsta zlonamjernog koda ili programa napisanog da promijeni način rada računala i dizajniran je za širenje s jednog računala na drugo. Virus djeluje umetanjem ili pričvršćivanjem legitimnog programa ili dokumenta koji podržava makronaredbe kako bi izvršio svoj kôd. U tom procesu virus može izazvati neočekivane ili štetne učinke, poput oštećenja softvera sustava oštećivanjem ili uništavanjem podataka.

Kako napada računalni virus?

Nakon što se virus uspješno pripoji programu, datoteci ili dokumentu, virus će mirovati dok okolnosti ne dovedu do toga da računalo ili uređaj izvrše svoj kôd. Da bi virus zarazio vaše računalo, morate pokrenuti zaraženi program, što zauzvrat dovodi do izvršavanja koda virusa.

To znači da virus može ostati neaktivan na vašem računalu, bez pokazivanja glavnih znakova ili simptoma. Međutim, nakon što virus zarazi vaše računalo, virus može zaraziti i druga računala na istoj mreži. Krađa lozinki ili podataka, bilježenje pritiska na tipke, oštećivanje datoteka, slanje neželjenih poruka kontaktima e-pošte, samo su neke od razornih i iritantnih stvari koje virus može učiniti.

Iako neki virusi mogu biti razigrani u namjeri i učinku, drugi mogu imati duboke i štetne učinke. To uključuje brisanje podataka ili trajno oštećenje tvrdog diska. Još gore, neki su virusi dizajnirani s obzirom na financijsku dobit.

Kako se šire računalni virusi?

U stalno povezanom svijetu računalnim virusom se možete zaraziti na mnogo načina, neki su očigledniji od drugih. Virusi se mogu širiti putem privitaka e-pošte i tekstualnih poruka, preuzimanja internetskih datoteka i prijevara putem društvenih mreža. Vaši mobilni uređaji i pametni telefoni mogu se zaraziti mobilnim virusima putem sjenovitih preuzimanja aplikacija. Virusi se mogu sakriti prerušeni u privitke društveno podijeljenog sadržaja poput smiješnih slika, čestitki ili audio i video datoteka.

Da biste izbjegli kontakt s virusom, važno je biti oprezan prilikom surfanja webom, preuzimanja datoteka i otvaranja veza ili privitaka. Da biste bili sigurni, nikada nemojte preuzimati privitke teksta ili e-pošte koje ne očekujete ili datoteke s web lokacija kojima ne vjerujete.

Koji su znakovi računalnog virusa?

Napad računalnog virusa može proizvesti različite simptome. Ovo su neki od njih:

Česti skočni prozori. Skočni prozori mogu vas potaknuti da posjetite neobična mjesta. Ili bi vas mogli nagovoriti da preuzmete antivirusni ili drugi softverski program.

Promjene na vašoj početnoj stranici. Na primjer, vaša uobičajena početna stranica može se promijeniti na neko drugo web mjesto. Osim toga, možda ga nećete moći resetirati.

Masovne e-poruke šalju se s vašeg računa e-pošte. Kriminalac može preuzeti kontrolu nad vašim računom ili slati e-poštu u vaše ime s drugog zaraženog računala.

Česti padovi. Virus može nanijeti veliku štetu vašem tvrdom disku. To može dovesti do zamrzavanja ili pada sustava. To također može spriječiti povratak vašeg uređaja.

Neobično spori rad računala. Iznenadna promjena brzine obrade može signalizirati da vaše računalo ima virus.

Nepoznati programi koji se pokreću kad uključite računalo. Možda ćete uočiti nepoznati program kada pokrenete računalo. Ili biste to mogli primijetiti provjerom popisa aktivnih aplikacija na računalu.

Neobične aktivnosti poput promjene lozinke. To vam može spriječiti prijavu na računalo.

Kako zaštititi od računalnih virusa?

Evo nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste zaštitili svoje računalo:

Koristite pouzdani antivirusni proizvod i ažurirajte ga najnovijim definicijama virusa.

Izbjegavajte klikanje na bilo koje skočne oglase.

Uvijek skenirajte privitke e-pošte prije nego što ih otvorite.

Uvijek skenirajte datoteke koje preuzmete pomoću programa za dijeljenje datoteka.