Što su to virusi i kako ih ukloniti

Najopasniji virusi za kompjuter

Kompjuterski virusi postoje od kako postoje i sama računala

pexels-anete-lusina-5240547.jpg

Računalni virusi, koliko god zastrašujuće izgledali, velika su noćna mora koja može znatno poremetiti performanse vašeg računala. Očigledno su stvoreni da oštete vaš nevin stroj čineći ga bespomoćnim i bolesnim.

Većini korisnika na ovaj ili onaj način dogodilo se oštećenje putem računalnog virusa. Korisnicima često pruža blagu neugodnost pri čišćenju stroja i instaliranju antivirusnog programa; bez obzira na to, u drugim slučajevima to može biti potpuna katastrofa, pretvarajući tako svoje računalo u nered koji nijedan antivirusni program ne može zaštititi.

Evo tri najopasnija računalna virusa svih vremena:

ILOVEYOU

Možda naj virulentniji računalni virus koji je ikada stvoren, virus ILOVEYOU uspio je uništiti računala širom svijeta. Zarazivši gotovo 10% svjetskih računala povezanih s Internetom, virus je nanio ukupnu štetu od oko 10 milijardi dolara. Virus se očito prenio e-poštom s naslovom "ILOVEYOU", što je radikalna ljudska emocija koju nitko ne može zanemariti. Da bi bilo još primamljivije, e-pošta je sadržavala privitak koji je glasio otprilike ovako: Love-Letter-For-You.TXT.vbs. U trenutku kada je netko otvorio datoteku, virus se poslao e-poštom na prvih 50 kontakata dostupnih u Windows adresaru računala.

Melisa

Melissa je postala udarna vijest 26. ožujka 1999, nakon što je pogodila novo doba slanja e-pošte. Melissa je raširena u obliku privitka e-pošte imenom "list.doc". Kad bi osoba kliknula na privitak, virus bi pronašao adresar Microsoft Outlooka i poslao se e-poštom na prvih 50 kontakata s popisa s porukom "Evo dokumenta koji ste tražili … ne pokazujte nikome drugome." Kasnije je FBI uhitio Davida L i ošamario ga novčanom kaznom od 5000 dolara zbog stvaranja naj divljeg virusa svog vremena.

My Doom

My Doom je 2004. godine pogodio svijet zlonamjernim softverom i eksponencijalno se proširio e-poštom sa slučajnim adresama pošiljatelja i naslovima. Zarazivši negdje oko dva milijuna računala. Prenosio se putem e-pošte na posebno prijevaran način da bi primatelj prvo uzeo u obzir odbijenu poruku pogreške koja glasi "Transakcija pošte nije uspjela". Međutim, čim je primatelj kliknuo poruku, prilog se izvršio i crv se poslao na adrese e-pošte pronađene u korisnikovom adresaru. Lako je vjerovati da je ovaj crv nanio štetu od gotovo 38 milijardi dolara.