Promijenili smo pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima.
Ova stranica koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.
Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se", no ukoliko želite saznati više o kolačićima te ukoliko želite promijeniti postavke, pogledajte ovdje.

Slažem se

Turizam u RH

paloma_22
  • 20.8.2018 12:08:18
  • Bodova: 49673
  • Prijavi
Tona, ne ljetujem u Hrvatskoj jer živim na moru, a ako mi se turistički obilazi Hrvatska, onda je obilazim zimi ili na proljeće i to definitivno krajeve koji nisu previše turistički atraktivni.

Što se tiče cijena, znam da Lidl ima iste cijene svugdje, ali to samo znači da su svugdje digli cijene jer znam da su ih definitivno digli u odnosu na 5. mjesec.

Nažalost, većina onih koji i iznajmljuju nemaju prevelike koristi, a trpe svu štetu kao i ja. Moja susjeda iznajmljuje jer ima veliku kuću, malu penziju i živi sama. Nakon što agencija uzme svoje, njoj ostane 200 kuna dnevno (kad plati režije, to je još i manje). No, iznajmljivači poput nje nisu problem. Ona ima parking za svoje goste, ne parkiraju na cesti niti smetaju ikome. Problem su svi oni iznajmljivači i njihovi apartmani bez parkinga pa gosti parkiraju na nogostupu ili na javnom parkingu. Svi su se krenuli baviti turizmom bez ikakvog plana, a infrastruktura (kanalizacija, parking...) to ne može podnijeti. O hotelima, izrabljivanju radne snage i zabranjenim zonama za lokalce bolje da ne počinjem.

I iskreno, neće mi biti žao ako propadnu svi ti "divlji" iznajmljivači i hotelske kuće. Jer kad čovjek ostane bez posla kojim se bavio onda ga to obično natjera da upotrijebi svu svoju kreativnost i pokrene nešto drugo. Sad se svi bave turizmom jer im za to ne treba pol mozga. Zar mi zbilja želimo biti sluganska nacija kojoj se kao glavna životna perspektiva predstavlja konobarenje i čišćenje soba? Svi ti ljudi, ako imalo vrijede, kad ne bi bilo turizma počeli bi se baviti proizvodnjom nečega od čega bismo svi imali koristi. Ovako nitko ništa ne proizvodi, sve uvozimo, trpimo gužve, cijene svega su odletile u nebo isključivo zbog turizma i kakvu točno korist imamo od toga? Kao društvo baš nikakvu. Kvaliteta života lokalnog stanovništva tamo gdje caruje turizam ne postoji i jedino možemo biti sretni što sezona traje samo 3 mjeseca. Ne želim ni zamišljati što bi bilo da traje dulje od ta 3 mjeseca. Nisam protiv turizma, ali jesam protiv masovnog turizma. Turizam ne smije umanjivati kvalitetu života lokalnog stanovništva, inače nije održiv. Ja se ne želim u špici sezone seliti izvan grada, niti itko to ima pravo tražiti od mene.

tona36
  • 20.8.2018 13:44:34
  • Bodova: 8093
  • Prijavi
Odseliti se u špici sezone negdje drugo nije nimalo loše. To od mene nitko ne traži inače bi dobio suprotni efekt, ostala bih iz prkosa. U stvari ja prvenstveno odlazim jer se želim odmoriti i ići na kupanje kao i drugi koji su na odmoru. To doma nikako ne mogu jer uvijek imam nešto za oprati, popeglati, obrisati, skuhati….ovako odem od kuće i dva tjedna budem – turist! Ali nije ljetovanje samo more, čak je možda nama s mora pametnije otići malo na kontinent i rashladiti se (premda je i to sve rjeđe obzirom kako klima divlja). Ali u ovo doba Krka, Korana, Drežnica rashlađuju bolje od bilo kojeg mora. A evo i prijedloga: https://plavakamenica.hr/2018/02/12/turizam-destinacije-kontinentalna-hrvatska/
Ljudi se bave proizvodnjom, ali onda im se dogodi da sav urod lubenica moraju baciti jer je eto netko odustao od narudžbe. Bave se i proizvodnjom češnjaka pa im urod skoro propadne zbog obilnih kiša. Bave se maslinama koje im napadne svrdlaš, itd., itd., bave se ljudi i poljoprivredom i stočarstvom, samo eto većina našeg naroda je pomodna pa više voli strano nego domaće (čak je i glazba „zelenija“ u tuđem dvorištu) i tako naši propadaju. Ne propadaju zbog turizma, nego zbog uvoza. Ali to opet priču vodi na neke druge mlinove – marže, poticaji, raspodjela, prekršaji, kazne. Iako, bar što se tiče poticaja nešto se kreće u pozitivnom smjeru…A u turizmu je ipak previše zaposlenih (i preko cijele godine) da bismo mu željeli propast. Pomalo i vlasnici restorana, hotela, apartmana i kafića dolaze do pameti pa ipak nude bolje uvjete, jer sve je teže naći naći dobrog radnika.
Što se tiče potrošnje, na žalost za većinu Hrvata malo znači odakle je, bitnije je šta je jeftinije.

paloma_22
  • 20.8.2018 13:57:11
  • Prijavi
Opet ponavljam, održivi turizam da, masovni ne. Na taj način propast će samo neozbiljna bagra, oni koji su ok će opstati i neće nam trebati uvoz radne snage. 
A proizvodnja nije samo poljoprivreda (i ozbiljnom poljoprivredniku neće cijeli urod propasti samo tako jer će poduzeti preventivne mjere). Naš problem je što bismo mi svi laku lovu bez imalo truda, a pogotovo da za to ne moramo uključiti mozak (turizam je odličan za to). O posljedicama naravno ne razmišljamo.

Kažeš dižu se plaće i poboljšavaju uvjeti - već sad smo došli do toga da strojarski inženjer u nekoj firmi ima istu plaću kao sezonski konobar najniže razine bez napojnica (i pritom uopće nije problem plaća konobara), pitamo li se mi uopće gdje to na kraju vodi? Vodi inženjere izvan Hrvatske, a Hrvatima nudi mogućnost zarade isključivo u turizmu. I onda se vrijeđamo kad nas se etiketira kao sluganski narod konobara i sobarica. Pa kad to i jesmo. 

Sreća pa još uvijek nisu svi s većim ambicijama od konobarenja otišli iz Hrvatske, pa možda još uvijek ima nade. 
tona36
  • 20.8.2018 14:04:09
  • Bodova: 8093
  • Prijavi
Ovo je odlična tema za raspravu ali vrtit ćemo se samo oko jednog te istog ako nastavim.
Svejedno ti preporučam da posjetiš Roški slap ili Koranu u špici sezone, tj. ljeti jer se tada možeš okupati a da ti se dupe od hladnoće ne zaledi.
AddEmoticons04283
paloma_22
  • 20.8.2018 14:32:38
  • Prijavi
U biti ovo je tema na kojoj je trebalo malo pokazati i onu lošu stranu turizma koja zagorčava život lokalcima. Hvala na preporuci AddEmoticons04225
paloma_22
  • 22.8.2018 9:10:32
  • Prijavi
 Po svemu što čitam zadnjih dana, mogao bi taj masovni turizam koji tako volimo pojesti sam sebe. Neka!
Na stranicu:  
Ok