Što kada vam žuljevi zagorčaju život?

Ako se radi o mjehuru od opekline, mjehur se ne bi smio bušiti, jer postoji vrlo velika mogućnost infekcije, što može produljiti zacjeljivanje, pa čak izazvati ozbiljnije probleme

Što kada vam žuljevi zagorčaju život?

Žuljevi i mjehuri sastavni su dio života svake osobe, a javljaju se zbog različitih uzroka i na različitim dijelovima tijela koji su izloženi određenim utjecajima. Bilo da se radilo o žuljevima od cipela na nogama ili mjehurima od opeklina, oni su neugodni, često peku, bole, svrbe i vrlo se lako inficiraju. Kako bi ublažili posljedice žuljeva i naravno čim prije potaknuli zacjeljivanje kože, pripremili smo za vas nekoliko savjeta.

Bušiti ili ne?

Većina ljudi se dvoumi trebaju li probušiti mjehure. U principu, ako se radi o mjehuru od opekline, mjehur se ne bi smio bušiti jer postoji vrlo velika mogućnost infekcije, što može produljiti zacjeljivanje, pa čak izazvati ozbiljnije probleme. Druge žuljeve smijete bušiti, ali vrlo pažljivo. Treba vam dezinficirana igla, malo vate ili čiste gaze te flaster. Probušite ga dezinficiranom iglom s jedne strane žulja, pri samom rubu. Kada ste ga probušili, iglu nježno izvadite van i kroz tu rupicu, što je nježnije moguće istisnite nakupljenu tekućinu, koju će upiti vata. Nikako nemojte potrgati kožu od mjehura. Ostavite ju da prekriva mjesto gdje koža oštećena. Nakon toga samo stavite flaster ili čistu gazu.

Postoji mogućnost da će vam se mjehur ponovno napuniti, pa ga ponovno na isti način možete probušiti. Nakon nekoliko dana, gornji sloj kože će se posušiti i otpasti, a ispod će se već stvoriti mlada koža. Ako vam u kojem slučaju žulj pukne, operite ga vodom i sapunom. Namažite ga antiseptičkom kremom i prekrijte čistom gazom ili flasterom. Mijenjajte obloge najmanje četiri puta na dan i premažite ga mješavinom ulja čajevca (jedna četvrtina) i biljnog ulja (tri četvrtine). Naime, ulje čajevca ima antiseptičko djelovanje.

Dezinfekcija...

Image

Ipak, ako je ikako moguće, nemojte dirati mjehur. On će se sam s vremenom splasnuti. Najbolje je da to mjesto očistite vodom i sapunom, te ga premažite sa što masnijom kremom, vazelinom ili uljem, kako bi se smanjilo trenje. Ukoliko se mjehur nalazi na mjestu na kojem će biti izložen daljnjim pritiscima ili mogućnošću oštećenja, obavezno ga zaštitite flasterom ili tkaninom, ukoliko to nije slučaj, ostavite ga neka bude na otvorenom, što će mu pomoći pri bržem zacjeljivanju. Posebno se to odnosi na vrijeme spavanja. Flaster ili tkaninu mijenjajte najmanje dva puta na dan i češće prema potrebi.

Na žulj možete redovito stavljati kremu od nevena, koja je poznata kao umirujuće sredstvo za rane. U tu svrhu može vam poslužiti i sok aloe vere. Ali, koristite samo onaj prirodno iscijeđeni iz biljke. Onaj kupljeni često sadrži alkohol, što će dovesti do isušivanja kože. Iako, krema za hemeroide nije namijenjena žuljevima, ona je vrlo dobra jer ublažava svrbež i pečenje, pa možete pokušati i s njom. Ukoliko ništa od toga nemate pri ruci, u prvu ruku pomoći će vam i mokra tkanina, koju ste namočili u hladnoj i čistoj vodi i ocijedili.

Žuljevi nisu bezopasni

Vjerovali ili ne, veliki žuljevi koji se ne tretiraju na pravilan način, mogu izazvati ozbiljne infekcije koje pak uzrokuju povišenu temperaturu, bolove, crvenilo, a iz žulja može izlaziti neprozirna tekućina neugodnog mirisa. Ukoliko se to dogodi, odmah potražite pomoć liječnika, koji će vam odrediti odgovarajuću terapiju. Postoje i zabilježeni slučajevi infekcije žuljeva, koji su završili smrtnim slučajevima.

(vam)