Preuzmi brigu za svoje zdravlje

Što je to amenoreja i kada se trebaš zabrinuti?

Amenoreja je stručan naziv za izostanak menstruacije, koji se odnosi na izostanak procesa menstruacije u jednom ili više menstrualnih ciklusa. Ova pojava nije bezopasna, pa smo mi saznale sve što o njoj treba znati i kako je liječiti

pexels-polina-zimmerman-3958577 (1).jpg
Foto: Pexels

Sigurno si nekad čula za sindrom s kojim se suočavaju žene diljem svijeta – izostanak mjesečnice, a da se ne radi o trudnoći. O čemu se tu radi i zašto je to tjelesna pojava koja bi nas trebala uznemiriti? Odlučile smo istražiti ovu temu te saznati sve o ovom poremećaju koji se stručno naziva amenoreja, a dolazi u dva tipa – primarnom i sekundarnom.

Primarna amenoreja se odnosi na izostanak menstruacije kod osobe koja uopće nije doživjela menstruaciju prije 16. godine života. Najčešći uzroci primarne amenoreje su razine hormona unutar tijela, ali određene karakteristike anatomije našeg tijela mogu uzrokovati izostanak menstruacije: poput nepropusnog himena, neuobičajen oblik maternice ili vrata maternice ili izostanak same maternice ili drugih reproduktivnih organa. Ponekada se tijekom razvoja fetusa unutar maternice (prenatalni razvoj) reproduktivni organi ne razviju u potpunosti ili drugačije te menstrualni ciklusi nisu mogući kasnije u životu.

Image
Upozoravajući znakovi

Žensko zdravlje: 8 simptoma koje žene često ignoriraju (a ne bi smjele)

Drugi oblik je onaj koji treba značiti uzbunu. To je sekundarni oblik o kojem se premalo priča i zna, a može signalizirati da je tjelesno zdravlje žene itekako narušeno. Dakle, radi se o poremećaju izostanka nekoliko mjesečnica uzastopno. Ovisno o uzroku, uz izostanak menstruacije možeš primijetiti gubitak kose, glavobolje, lošiji vid, pojačana dlakavost na licu, bol u zdjelici, akne ili iscjedak iz grudi (a da pritom ne dojiš).

Ako primijetiš ove simptome zajedno svakako se posavjetuj sa svojim liječnikom, no uzmi u obzir i da određeni lijekovi koje možda uzimaš imaju učinak na tvoj izostanak menstruacije. Recimo, antidepresivi, kemoterapija, antipsihotici, lijekovi za reguliranje krvnog tlaka ili alergije mogu poremetiti prirodni ritam menstrualnog ciklusa.

Osim toga, može se raditi i o hormonalnoj neuravnoteženosti u tijelu. Mnogi zdravstveni problemi mogu uzrokovati poremećaj u hormonalnoj slici pa tako i u menstrualnom ciklusu, poput sindroma policističnih jajnika, problema sa štitnjačom, problemi s hipofizom (žlijezda u mozgu koja utječe na hormone i naše tijelo) ili preuranjena menopauza.

Prehrana je ključ vitalnosti tijela

Ono što posebno zabrinjava u slučaju izostanka mjesečnica kod mladih djevojaka je mogućnost postojanja težeg poremećaja prehrane. Naime, pretjerano niska tjelesna težina ili nedostatna uhranjenost mogu dovesti do nemogućnosti funkcioniranja menstrualnog ciklusa. Ako si veoma niske tjelesne težine, postoji vjerojatnost da tvoje tijelo nema dovoljno energije da bi pokrenulo proces ovulacije, bez koje do menstruacije ne može doći. Ako ne unosiš dovoljno hrane, odnosno dovoljno zdravih ugljikohidrata, masti i proteina, zdravlje tvojeg tijela se naruši i nema dovoljno energije za pokrenuti sve procese koje tvoje zdravlje štite.

Izrazito je važno imati menstruaciju. Tvoja menstruacija je pokazatelj tvojeg zdravlja. Kada menstruacije nema, to je pokazatelj da nije došlo do ovulacije. A zašto nije došlo do ovulacije? Zato što tvoje tijelo nema dovoljno energije, odnosno ne dobiva dovoljno hrane da pokrene ovulaciju jer iskorištava svu energiju koju ima održavajući najvažnije organe na životu: pluća, srce i mozak. Drugim riječima, tvoje tijelo prestaje raditi neke od važnih procesa za naše zdravlje da osigura preživljavanje na nedovoljnom unosu hrane.

Image
Foto: Pexels

Još jedan od razloga izostanka mjesečnice može biti i kombinacija pretjerano napornog vježbanja i premalog unosa vitamina i minerala, masti i svega što nam treba za pravilno funkcioniranje organizma. Kada dođe do te mjere da tijelo mora uzimati energiju iz rezervi koje imamo u tijelu (inače je to masno tkivo), a nemamo dovoljno masti u tijelu, ono počne trošiti naše mišiće. To znači da čak i ako se trudiš manje jesti i više vježbati kako bi tvoje tijelo bilo ispunjeno jakim i velikim mišićima, zapravo ti je razvoj mišića manji i ograničen zbog nedovoljnog unosa hrane. Osim toga, ako se baviš sportom, nedostatak tjelesne energije bi mogao značajno utjecati na tvoje sposobnosti i rezultate – naravno, nikako neće utjecati na pozitivan način.

Prilikom izostanka menstruacije na takvoj razini da se može postaviti dijagnoza amenoreje, razina estrogena u tijelu pada toliko nisko da značajno podiže rizik od osteoporoze. Osteoporoza je bolest koštanog tkiva zbog koje kosti postaju krhke i lomljive.

Amenoreja uz to može uzrokovati veoma nizak libido, a značajne posljedice dugotrajnog izostanka menstruacije su neplodnost, gubitak tkiva u prsima i viši rizik za srčane udare kasnije u životu. Ako ti redovito izostaje menstruacija ili misliš da postoji rizik da će tvoja menstruacija nestati: javi se liječniku, savjetuj se s ginekologom i obrati pozornost na svoje životne navike te znakove koje ti tijelo daje o tvojem zdravlju. Amenoreja se može izliječiti i možeš se oporaviti i voditi ugodan život. Čuvaj svoje zdravlje.

Image
Foto: Pexels