Prehlada ili gripa? Saznajte kako prepoznati razlike između ovih bolesti

Postoji par ključnih razlika

Prehlada ili gripa? Saznajte kako prepoznati razlike između ovih bolesti

Kada se osjećate očajno bolesno, sve o čemu mislite je da što prije ozdravite. No, kako biste se na ispravni način "samoliječili" kada vas uhvati šmrcanje, kašljanje i bol u grlu koji su toliko česti na prijelasku sezone (a i inače), morate znati što vam zapravo jest. A u vrijeme haranja prehlada i gripa može biti teško prepoznati je li vas zapala obična prehlada ili prava influenca s obzirom na to da imaju slične simptome.

Naučite simptome i prehlade i gripe, i kako ih međusobno razlikovati kako biste ih znali i pravilno liječiti...

Prehlada ili gripa?

Jedan od razloga zbog čega zna biti "zeznuto" prepoznati imate li gripu ili prehladu je zbog toga što postoji samo nekoliko manjih razlika u simptomima. Šmrkav ili zaštopan nos, bolno grlo, kašljanje, kihanje i slabost u tijelu zajednički su simptomi objema bolestima, a kod gripe još možete očekivati povišenu temperaturu, bolove u mišićima, drhtavicu i glavobolju.

Imate li prehladu ili gripu, ova grafika vam može pomoći prepoznati...

Image

Najveća razlika između simptoma gripe i prehlade je njihova težina (jačina) i kako se brzo razviju. Gripa je može se reći, poput prehlade na steroidima. Simptomi dolaze naglo – primjerice ujutro ste dobro i poletno, a već uvečer idućeg već prikovani za krevet i osjećate se jako, jako loše.

Prehlada je s druge strane blaža i simptomi se postepeno razvijaju i pogoršavaju. Problemi s nosom i sinusima obično krenu nakon što grlo prestane boljeti, a iscjedak iz nosa postepeno postaje obilniji i gušći. Kod gripe iscjedak iz nosa ostaje isti po nekoliko dana ne mijenjajući svoju teksturu (ne postaje gust). Isto tako, grupi obično prati suhi kašalj, dok je kod prehlade on obično produktivni.

Prehlada svoj vrhunac ima 2-3 dana, a simptomi se ublažavaju kroz tjedan dana (i prolazi potpuno kroz dva do tri tjedna), gripa pak traje 7-10 dana ili dulje, slabost ostaje još neko vrijeme (iscrpljuje tijelo pa se bolovi i umor mogu zadržati još tjednima).

Liječenje i suzbijanje gripe

Liječenje prehlade i gripe je slično – potrebno je ublažiti pojedine simptome bolesti. S obzirom na to da je prehlada puno blaža - potrebno je uzimati veću količinu tekućine i pričuvati se težih napora nekoliko dana. Mogu se koristiti kapi za nos koje smanjuju otok nosne sluznice i sekreciju. Antibiotici se koriste samo za liječenje bakterijskih komplikacija, kao što su upala sinusa ili srednjeg uha.

Kod gripe ono uključuje mirovanje, nadoknadu tekućine obilnim pijenjem toplih napitaka uz dodatak meda i limuna, te uzimanje lijekova za snižavanje temperature (ako prelazi preko 38 stupnjeva) i smirivanje kašlja. Ako visoka temperatura traje dulje od 2 ili 3 dana, stanje se pogoršava, javite se liječniku.

Image


Najjednostavnija i najsigurnija prevencija gripe jest cijepljenje. Cijepljenje se provodi inaktiviranim (mrtvim) cjepivom, a preporučuje se osobito ugroženim skupinama stanovništva, u kojih gripa može biti vrlo teška bolest. Riječ je o osobama starijima od 65 godina te bolesnicima s kroničnim plućnim, srčanim i bubrežnim bolestima, zatim dijabetičarima i drugim osobama s oslabljenim imunološkim (obrambenim) stanjem organizma. Preporučljivo je cijepiti i djecu, osobito onu s kroničnim bolestima, a i ostalo pučanstvo. Osobe koje su trenutno bolesne ili u fazi pogoršanja kronične bolesti ne smiju se cijepiti jer bi mogle imati izrazitije neželjene reakcije nakon cijepljenja. Prehlada nije prepreka za cijepljenje.

Cijepljenje se provodi u jesen, nekoliko tjedana prije moguće pojave epidemije gripe. Imunitet (otpornost) stječe se za približno dva do tri tjedna. Zbog stalnih promjena virusa i kratkog trajanja imunosti cijepljenje treba ponavljati svake godine. Učinkovitost cjepiva u zaštiti od gripe kreće se, prema američkim iskustvima, od 60 do 90 posto.

Danas postoje i specifični antivirusni lijekovi koji su učinkoviti u liječenju gripe, a prema mehanizmu djelovanja nazivaju se inhibitorima neuraminidaze. Postoje dva takva lijeka - oseltamivir i zanamivir. Ovi se lijekovi moraju primijeniti već na samom početku bolesti, svakako u prvih 48 sati nakon pojave prvih simptoma. Učinkovitost je veća ako se lijek uzme prvi dan bolesti, tada bitno skraćuju trajanje bolesti i ublažavaju težinu simptoma, a u velikom postotku smanjuje broj i težinu komplikacija.