Oprez, sunčanica!

Kako prepoznati i spriječiti sunčanicu

Oprez, sunčanica!

Od uživanja u ljetovanju, suncu i odmoru do ozbiljnih zdravstvenih problema vrlo je mali korak ako zanemarite upozorenja o opasnostima koje sa sobom nosi nekontrolirano dugo izlaganje suncu. Sunčanica je uz toplinsku slabost i toplinski udar jedna od najvećih prijetnji za zdravlje u vrućim danima. Zato vam na samom početku ljeta donosimo korisne savjete o tome kako prepoznati sunčanicu, kako pružiti prvu pomoć osobama koje imaju simptome sunčanice, te kako je spriječiti. Ne treba zaboraviti da sunčanica u nekim slučajevima može opasno ugroziti vitalne funkcije organizma, a posebice je opasna za djecu i trudnice.

Simptomi sunčanice
Za razliku od opeklina do kojih dolazi zbog pretjeranog izlaganja ultraljubičastim zrakama, sunčanica je posljedica izlaganja sunčevim valovima koji proizvode toplinu. Nastaje kombinacijom pregrijavanja tijela i duljeg izlaganja nezaštićene glave, posebice potiljka, sunčevom zračenju. Kad tijelo doživi sunčanicu, ne može regulirati unutarnju toplinu što dovodi do groznice, mučnine i glavobolje. Simptomi sunčanice najčešće uključuju suhu kožu uz osjetno povišenu tjelesnu temperaturu, glavobolju, vrtoglavicu, nemir, crvenilo lica.  Ako se osoba ne skloni sa sunca, ubrzo će osjetiti zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost. U teškim slučajevima može nastupiti omamljenost, širenje zjenica i gubitak svijesti uz ubrzani puls i plitko, ubrzano disanje.

Prva pomoć kod sunčanice
Osobu za koju se sumnja da ima sunčanicu treba odmah smjestiti u hlad ili u hladniju prostoriju. Najbolji je da bude u poluležećem položaju, no, u slučaju nesvjestice osobu treba poleći na bok. Osobu treba rashladiti i to skidanjem odjeće, laganim polijevanjem vodom, pritom voda nikako ne smije biti hladna, već sobne temperature, ili stavljanjem hladnih obloga na potiljak. Dati joj vode ili prirodnoga voćnog soka, pri čemu tekućinu treba uzimati u manjim gutljajima. Tjelesnu temperaturu treba stalno kontrolirati, a s hlađenjem se može prestati tek kada se tjelesna temperatura snizi ispod 38 °C. Svakako se moraju pratiti znakovi životnih funkcija (svijest i disanje), a u slučaju pogoršanja stanja pozvati hitnu medicinsku službu i primijeniti potrebne postupke prve pomoći.

Koliko traje oporavak?
Nakon sunčanice obično se može očekivati glavobolja koja može potrajati i danima, osjetljivost na zvukove i vizualne podražaje, šum u ušima, te razdražljivost. Osoba se mora odmarati u zamračenoj i prohladnoj prostoriji, u mirnoj okolini.Oporavak obično traje između 24 i 48 sati, ovisno o težini slučaja. Za brži oporavak potrebno je piti što više tekućine.

Spriječite nastanak sunčanice
Da bi se spriječila sunčanica, najbolje je izbjegavati dugotrajno izlaganje suncu. Ako nikako ne možete izbjeći boravak na jakom suncu, svakako se zaštitite šeširom i sunčanim naočalama, a za dodatno hlađenje s vremena na vrijeme navlažite šešir. Nabavite prozračni slamnati šešir širokog oboda koji će vas štititi od direktnog utjecaja sunca. Zaštita odjećom jedan je od najboljih načina izbjegavanja štetnih UV zraka.

Image


Poznato je kako je sunce najjače u razdoblju između 10 i 16 sati. Iako nije preporučljivo u tom razdoblju izlagati se sunčevim zrakama, ako morate biti vani, zaštitite se prikladnom odjećom i pokrivalima za glavu i ne zaboravite nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom na kožu. Za vrijeme izlaganja sunčevim zrakama hidratacija je na prvome mjestu. Redovito pijte, a ako provodite dane na moru, iskoristite to i češće se okupajte. Bitno je popiti bar tri litre tekućine dnevno, uz odgovarajući unos soli. Znojenjem se gubi voda i sol, stoga ih je potrebno nadoknaditi. Najbolje je boraviti u prostorijama sa sobnom temperaturom od 24 stupnja.

Sunčanica posebice opasna za djecu
Strogo pazite da dijete igrajući se na plaži ne provede na suncu više vremena nego što bi trebalo, a pogotovo ne bez kape ili šeširića na glavi. Sunčanica je rekcija organizma na pretjerano izlaganje suncu, čiji su simptomi vrtoglavica, mučnina, dijete se osjeća nemoćno, pospano, a može doći i do povraćanja. Male bebe su razdražljive, plaču, izgledaju kao da imaju virozu.

Ako posumnjete na sunčanicu, dijete što prije treba skloniti sa sunca, smjestiti ga u klimatiziranu, zamračenu prostoriju, te ga istuširati mlakom vodom. Dati mu sredstva za uklanjanje temperature i glavobolje (paracetamo ili ibuprofen). Treba nadoknaditi izgubljenu tekućinu, najbolje mu je dati da pije rashlađeni napitak, čaj ili vodu, a u slučaju većih gubitaka tekućine zbog povraćanja, svakako djetetu treba dati i oralnu rehidracijsku tekućinu.

Foto: © Adam Gregor - fotolia
© pressmaster - fotolia