Pobijedi umor

Muči te proljetni umor? 5 super savjeta za podizanje energije

Ovih se dana mnogih bore s proljetnim umorom, a ovi su savjeti odlični za povrat energije i dobrog raspoloženja

zohre-nemati-hdrudRmTaes-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Nedostatak energije, pospanost, tjeskoba, nesanica i umor samo su neki od uobičajenih simptoma tzv. proljetnog umora s kojim se ovih dana mnogi bore. Riječ je o pojavi koja se najčešće javlja početkom proljeća kada se organizam prilagođava promjeni godišnjeg doba.

Image
Umor i iscrpljenost

Stalno si umorna? Razlozi zašto ti možda nedostaje energije

Ova je pojava osobito uočljiva kod osjetljivijih ljudi, koji su i inače skloni tjeskobi. Nedostatak energije ne mora ujedno značiti i da je riječ o proljetnom umoru, a na naše raspoloženje uvelike utječu i stil života, prehrana, razina stresa i brojni drugi faktori s kojima se svakodnevno suočavamo.

Normalno je da se ponekad osjećamo umorno, osobito tijekom napornih dana, a važno je znati i da je prirodno da se razina energije tijekom dana mijenja. Na sreću, postoji mnoštvo korisnih savjeta i trikova koji mogu biti od velike pomoći.

Image
Foto: Pexels

Bez obzira na to suočavaš li se s proljetnim umorom ili pak ti samo nedostaje energije, isprobaj odlične i učinkovite savjete za podizanje energije i raspoloženja koje ti donosimo u nastavku.

Foto: Unsplash, Pexels

Osiguraj si kvalitetan san

Imaš li problema sa spavanjem, osjećat ćeš se umorno. Neuredna rutina spavanja može izazvati brojne probleme i naštetiti tvom mentalnome zdravlju stoga se pobrini da spavaš dovoljno i da svaki dan ideš spavati u isto vrijeme. Optimalna količina sna za odraslu osobu je 7-9 sati. Ne možeš li zaspati, isprobaj prije odlaska na spavanje neke tehnike za opuštanje poput meditacije, joge ili dubokog disanja. Izbjegavaj gledati mobitel, računalo ili TV neposredno prije odlaska u krevet jer to može poremetiti san.

Image
Foto: Unsplash

Pripazi što jedeš

Razina energije koju osjećamo uvelike je povezana i s načinom prehrane. Postoje namirnice koje nam daju energiju, ali i one koje izazivaju umor. Primjerice, nezdrava hrana poput bijelog peciva i slatkiša naglo diže pa spušta razinu šećera u krvi što u konačnici rezultira velikim promjenama raspoloženja i nedostatkom energije. Nastoj jesti redovito i hraniti se što zdravije. Izbjegavaj hranu koja obiluje šećerom i obogati svoju prehranu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama.

Image
Foto: Unsplash

Nemoj zaboraviti hidrataciju

Naša energija pada kada smo gladni ili žedni. Često ljudima nedostaje energije upravo zato jer ne piju dovoljno tekućine. Mnogi u takvim trenucima posežu za kofeinom, što je pogrešno i nepotrebno. Kada osjetiš da te hvata umor, popij čašu hladne vode i odmah ćeš se osjećati bolje. Dnevno bi trebala popiti barem 8 čaša vode, a ako si fizički aktivna onda i više od toga. Ponesi bočicu vode sa sobom gdje god ideš kako bi izbjegla dehidraciju.

Image
Foto: Unsplash

Potakni izlučivanje serotonina

Serotonin ili tzv. hormon sreće u našem se organizmu izlučuje nakon određenih aktivnost i zaslužan je za dobro raspoloženje. Fizička aktivnost potiče izlučivanje tog hormona pa nastoj tijekom dana što više biti fizički aktivna. Osim samog vježbanja, od velike koristi je i šetnja po svježem zraku te boravak u prirodi općenito.

Image
Foto: Pexels

Kreiraj listu zahvalnosti

Zahvalni ljudi su sretniji ljudi. Bolje spavaju i bolje se osjećaju, a to su potvrdile i brojne studije. Umjesto da si fokusirana na negativno, radije usmjeri svoje misli na pozitivne stvari i situacije u svom životu i svaki dan razmišljaj o onome što te čini sretnom. Svaki dan prije odlaska na spavanje odvoji 15 minuta i zapiši u svoj dnevnik ili bilješke na mobitelu na čemu si danas sve zahvalna. Bolje ćeš se osjećati i puno ćeš lakše utonuti u san.

Image
Foto: Pexels