Mišljenje ginekologinja

Mogu li pjenušave kupke uzrokovati vaginalne infekcije?

Iako pjenušave kupke mogu pozitivno utjecati na tijelo i um, isto ne vrijedi i za naše zdravlje. Evo što kažu ginekologinje

pexels-cottonbro-4155478.jpg
Foto: Pexels

Pjenušava kupka u kombinaciji s mirisnim svijećama, glazbom u pozadini i čašom vina lako se može pretvoriti u jednosatnu aktivnost. No dok mirisno i pjenušavo namakanje može imati nevjerojatan umirujući učinak na tijelo i um, pjenušave kupke nemaju uvijek isti pozitivan učinak na zdravlje rodnice.

Image
Upozoravajući znakovi

Žensko zdravlje: 8 simptoma koje žene često ignoriraju (a ne bi smjele)

Žalosno, ali istinito: pjenušave kupke mogu dovesti do razvoja upale rodnice, odnosno vaginitisa, ističe ginekologinja dr. Julie Levitt za portal Popsugar.

Razlog je povezan s razinom pH, koja označava koliko je nešto kiselo. "Mi smo kiseliji (pH je 4-4,5), a pjenušave kupke su više osnova (8-9 na ljestvici)", objasnila je dr. Levitt. Kiselija pH ravnoteža rodnice "savršena je za brojne zaštitne organizme koji svi zajedno 'žive sretno' u rodnici", dodala je ginekologinja Sherry Ross. "Sve što poremeti ovu osjetljivu ravnotežu moglo bi dovesti do vaginalnih problema poput infekcije, suhoće, svrbeža ili peckanja."

Stoga pjenušave kupke, pa čak i određeni sapuni mogu odbaciti pH rodnice, što potencijalno može dovesti do neravnoteže ili prekomjernog razmnožavanja bakterija.

Ako si sklona vaginalnim infekcijama ili infekcijama mokraćnog sustava, također bi trebala razmisliti o odbacivanju mirisnih proizvoda poput mirisne soli ili bombe za kupku te upotrijebiti svijeću ili difuzor da bi stvorila tu opuštajuću aromu u svojoj kupaonici.

Image
Foto: Pexels

Zamjena voljenih mjehurića s esencijalnim uljima ili soli za kupku nije nužno i najbolje rješenje. "Epsomske soli i esencijalna ulja sigurniji su i ugodniji s našim prirodnim pH, ali previše bilo čega dobrog može prevrnuti vagu i izazvati vaginitis ako se često ili predugo kupate u njima", objasnila je dr. Levitt.

"Ako želite mjehuriće, birajte proizvode namijenjene za pranje beba", dodaje. Nikada nemoj koristiti šampon ili tekući sapun za pjenušavu kupku. Ginekologinja Levitt upozorava je da ovi proizvodi mogu biti posebno oštri i isušujući na području genitalija te mogu uzrokovati oblik dermatitisa, stanje koje uzrokuje crvenu i nadraženu kožu.

Naravno, nisu svi podjednako osjetljivi na vaginitis, a neki ljudi imaju teže probleme od drugih, primijetila je dr. Levitt. Pjenušava kupka jednom tjedno vjerojatno je sigurna za većinu.

No, dr. Levitt također je preporučila da ne pretjeruješ s proizvodom (bez obzira koliko prirodan ili kvalitetan bio) te se nakon kupke obavezno isperi običnom vodom ili pod tušem kako bi uklonila sve moguće ostatke proizvoda.