Opasniji nego što se čine

Tihi ubojice: Kako na vrijeme prepoznati i liječiti krvne ugruške

Iako se o njima sve češće govori, krvni ugrušci i dalje su za većinu ljudi velika nepoznanica. Danas ti donosimo sve što o njima, njihovoj prevenciji i liječenju trebaš znati

jesse-orrico-Us3AQvyOP-o-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Sigurno si već čula od nekoga od starijih ukućana ili poznanika da pije terapiju protiv krvnih ugrušaka, no nisi na to obraćala toliku pažnju - a trebala bi. Naime, krvni ugrušci su jedan od najčešćih i najopasnijih uzroka srčanih udara, embolija pluća, moždanih udara i dubinskih venskih tromboza te kao takvi spadaju u visokorizična stanja i kardiovaskularne bolesti koje statistički gledano godišnje u svijetu odnose najveći broj života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Napad panike ili srčani udar? Evo što sve trebaš znati o razlikama i sličnostima

Za početak, bitno je da razjasnimo što su to krvni ugrušci. Kako im i ime govori, radi se o krvi koja se stvrdnula u krvnoj žili ili žilama te tako "začepila" naš krvožilni sustav. Najčešće se krvni ugrušci javljaju u nogama ili rukama, a posebno je opasno ako se odlome od stijenke žile i "otputuju" do srca, mozga ili pluća, jer u tim slučajevima u velikom postotku nažalost nastupa iznenadna smrt. Krvni ugrušci se tako mogu pojaviti praktički bilo gdje u našim venama i žilama, ali najčešće će se krvni ugrušci ipak pojaviti u venama.

Image
Foto: Pexels

Posljednjih se godina počelo više govoriti i opasnostima krvnih ugrušaka po zdravlje i to zbog pojave koronavirusa, a zatim i navodnih nuspojava na cjepiva protiv COVID-a 19. Dakle, o čemu se točno radi i kako prepoznati, liječiti i spriječiti nastanak krvnih ugrušaka u organizmu?

1/5