Koronavirus: stomatološke prakse su ograničene - šta trebate znati?

Koji su kućni lijekovi koji djeluju i kako se sami možete nositi s problemi s desnima

Koronavirus: stomatološke prakse su ograničene - šta trebate znati?

Kućni lijekovi za zubobolju

Zubobolja je za svakoga od nas neugodno stanje, ali s obzirom na trenutnu situaciju prvo bismo trebali iskreno odgovoriti na pitanje predstavlja li nam ona više neugodnost ili istinski problem koji bi se trebao smatrati hitnom situacijom. To je zasigurno osjetljiva i relativna stvar, ali s obzirom na epidemiju, nešto može i pričekati. U većini slučajeva se barem privremeno možemo sami nositi sa situacijom. Najčešći uzroci zubobolje uključuju bolesti usne šupljine, ali i nemar vezan uz redovnu higijenu. Mnogi ljudi miješaju nelagodu uzrokovanu npr. aftama sa stvarnim stomatološkim problemom. Prije nego što poduzmete ozbiljnije korake, nastojte u prvom redu redovito prati zube četkicom i čistiti ih zubnim koncem, te ispirati usnu šupljinu. To je dobra preventivna mjera ne samo u ovim teškim okolnostima s kojima smo trenutno suočeni, već i kada se život vrati u normalu.

- lijekovi protiv bolova

Na raspolaganju imate više bezreceptnih lijekova protiv bolova. Na taj način možemo barem privremeno suzbiti bol i poboljšati kvalitetu života. Međutim, s obzirom na štetno djelovanje takvih lijekova na jetru, ne preporučujemo njihovu primjenu kroz duže razdoblje. 

- ulje klinčića, kapi valerijane

Klinčić se u stomatologiji koristi za dobivanje npr. eugenola. On se izrađuje se od ulja klinčića, a koristi se za dezinfekciju korijenskih kanala i kaviteta. Također je jedna od komponenti pripravaka koji se koriste kod „trovanja“ zubne pulpe. Dokazano je da ulje klinčića neutralizira učinak mnogih bakterija koje uzrokuju propadanje zubi i bolesti parodonta. Dakle, ako vam se dogodi da imate rupu u zubu ili određeni problem u području usne šupljine, namočite pamuk u ulje klinčića i upotrijebite ga kao privremeni oblog. Kapi valerijane imaju sličan učinak. Postupak je identičan. Takva rješenja iz kućne ljekarn teško mogu nadomjestiti posjet stomatologu, ali mogu vam privremeno pomoći da se riješite boli i nelagode, a također liječe i krvarenja ili upale.            

- tekućina za ispiranje usne šupljine

Jedno od sredstava koje možete koristiti kod kuće je vodica za ispiranje usta. Neke od tih tekućina temelje se na bilju, no preporučuje se upotreba onih koje su profesionalno pripremljene tako da imaju antibakterijski i antiseptički učinak. Sastojak zadužen za takvo djelovanje je, između ostalih, cetilpiridinijev klorid, koji se može naći u vodicama za ispiranje usta Oral-B Professional.

- temeljito čišćenje problematičnog mjesta

Bakterije često rastu u rupi koja se stvorila na zubu, stoga moramo spriječiti nakupljanje ostataka hrane na tim mjestima. Moramo pažljivo oprati zube četkicom, očistiti interdentalne prostore zubnim koncem i isprati usta kako bismo bili sigurni da smo se potpuno riješili ostataka.

- jedenje drugom stranom

Slijedeći pravilo da je bolje ne iritirati već nadraženo mjesto, najjednostavniji je način da upotrebljavamo drugi dio usta dok jedemo. To je obično nešto što radimo prirodno. Ipak, vrijedi naglasiti da je takva instinktivna reakcija ispravna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/4