Brzina tvog hoda može ti reći koliko brzo stariš

Ako sporo hodaš, postoji rizik od ubrzanog starenja - i svih zdravstvenih problema koji sa starenjem dolaze

Brzina tvog hoda može ti reći koliko brzo stariš

Sporo hodanje može ukazati na to da stariš brže nego što primjećuješ. To je rezultat novog istraživanja koje je otkrilo da brzina tvog hoda u dobi od 45 godina može biti pokazatelj tvog fizičkog i neurološkog starenja

Već su neka prethodna istraživanja napravila poveznicu između hoda starije osobe i njezina zdravlja, a ovo je istraživanje otišlo korak dalje - znanstvenici su promatrali stotine 45-ogodišnjaka kako bi dobili veći uvid u to što brzina hoda otkriva o starenju

Image

Neka vam hodanje postane zdrava navika


Koliko brzo ljudi srednje dobi hodaju govori puno o tome koliko su njihova tijela i mentalno stanje ostarili tijekom određenog vremena. Znanstvenici su otkrili da brzina hoda nije samo pokazatelj starenja, već i pokazatelj cjeloživotnog mentalnog zdravlja.


via Giphy

Istraživanje

U istraživanju znanstvenici su pregledali podatke dobivene tijekom 40 godina od više od 1.000 Novozelanđana rođenih između 1972. i 1973.

Dječji neurolog ispitivao je svakog sudionika u istraživanju, počevši od treće godine života, i mjerio im je sve - od inteligencije i motornih sposobnosti pa sve do emocionalne regulacije i regulacije ponašanja.

Nakon toga, svakome od njih redovito je provjeravano zdravlje, a svakih nekoliko godina podvrgavalo ih se raznim ispitivanjima

U dobi od 45 godina znanstvenici su mjerili brzinu koraka ukupno 904 sudionika koristeći jednostavan test. Također su promatrali koliko brzo stare na temelju 19 zdravstvenih markera, uključujući indeks tjelesne mase, krvni tlak i razinu kolesterola. Uz to, proveli su i Wechslerovu testnu inteligenciju za odrasle, napravili MRI mozga i ocijenili starenje lica.

Nakon analiziranja podataka usporedili su sudionike s najsporijim hodom, u prosjeku oko 3.9 stopa po sekundi i one s najbržim hodom, prosječno 5.7 stopa po sekundi.

via Giphy

Rezultati doveli do tri važna zaključka 

Prvi zaključak kaže da su spori koraci povezani sa slabom fizičkom funkcijom u srednjoj životnoj dobi.

Unatoč činjenici da većina ispitanika srednje dobi hoda brže od starijih odraslih osoba koje su sudjelovale u prethodnom istraživanju, znanstvenici su otkrili istu povezanost između brzine hodanja i fizičkih performansa koji su ranije pronađeni.

Zatim, znanstvenici su utvrdili da je sporo hodanje povezano s ubrzanim starenjem - koje nije zastupljeno samo u brzom propadanju organa, već i u starenju lica i strukturnim promjenama mozga. Tako oni koji hodanju sporije fizički stare brže od njihovih vršnjaka. 

Na kraju, tim je istraživača otkrio povezanost između sporog hoda i pogoršane neurokognitivne funkcije. Oni koji hodaju brže imaju veći IQ i manji je rizik da obole od demencije



via Giphy

Hodanje zahtijeva djelovanje različitih organa

Hodanje se može činiti kao jednostavna stvar, ali ono zapravo zahtijeva istovremeno funkcioniranje i međusobno djelovanje mnogih različitih organa, uključujući kosti, srce, pluća, mišiće, vid, živčani sustav i tako dalje.

Smanjena brzina hodanja može biti znak naprednog starenja i propadanja rada organa. Čuvanje zdravlja i vježbanje pluća, mozga, srca i ostalih organa mogu poboljšati tvoje fizičko i kognitivno zdravlje, a samim time i brzinu tvog hoda. 

Iako je mjerenje hodanja uobičajena praksa kod starijih odraslih osoba, istraživači sugeriraju da uključivanje takvih testova ranije u životu može biti korisno

Budući da brzina hodanja pokazuje značajne razlike u vezi sa starenjem već u srednjoj životnoj dobi, to se može pokazati korisnom mjerom u ispitivanjima starenja usmjerenih na sprječavanje početka bolesti povezanih s godinama.


via Giphy

Kako mjeriti svoj hod?

Ne treba ti stručnjak da bi izračunala koliko stopi u sekundi možeš hodati - postoji jednostavna jednadžba koja će ti pomoći: 

Odaberi koliko ćeš stopa hodati. Ovo istraživanje odlučilo se za šest metara, što odgovara oko 20 stopa. Uzmi traku za mjerenje i označi udaljenost trakom ili komadom krede.

Pomoću štoperice odredi koliko je sekundi potrebno da prijeđeš udaljenost bez da se naprežeš. Obavezno hodaj svojim redovnim tempom.

Podijeli ukupnu udaljenost prijeđenom količinom vremena izraženom u sekundama na štoperici. 

Na primjer, ako bi ti trebalo pet sekundi da hodaš 20 stopa, tvoja bi jednadžba bila: 20 stopa podijeljeno s 5 sekundi jednako je 4 stope u sekundi. Da bi dobila potpuno točno očitanje, možda bi trebala pokušati ponoviti postupak nekoliko puta.


via Giphy