Babilaž: Pokušala sam svakodnevno piti vodu na prazan želudac – i ovo se dogodilo...

Mogu li s brojne boljke i problemi riješiti samo vodom?

Babilaž: Pokušala sam svakodnevno piti vodu na prazan želudac – i ovo se dogodilo...

Kao prvo ispričavam se zbog naslova. Nije niti najkreativniji niti posebno originalan, i zapravo prilično sličan onom naslovu koji je i mene potaknuo da se otisnem na ovu "avanturu" i isprobam savjete dane u tom članku. Naime, negdje na Facebooku naletjela sam na članak (znate one koji vam iritantno iskaču i većinom ih ignorirate, ali ponekad i kliknete na njih) koji je govorio o Japanskoj vodenoj terapiji. Zašto sam kliknula baš na to? Nemam pojma, ali evo me nekih mjesec dana kasnije i ja svako jutro (no dobro, gotovo svako jutro) imam isti ritual koji se sastoji od ispijanja vode na prazan želudac.

Jutarnji sati mnogima su veoma važni, a ono što činimo ujutro često određuje tempo ostatka dana. Za neke je to šetnja sa psom ili neki drugi oblik vježbanja, kozmetički jutarnji ritual njege lica, obilan doručak... Ili, recimo, za mene pokušavanje dizanja iz kreveta sa što manje stiskanja "snooze" gumba na mobitelu.

Svi znamo koliko je voda važna za naše tijelo i zdravlje (što ima i smisla jer nam se tijela otprilike 60-70 posto i sastoje od vode) – a Japanska terapija vodom u sebi spaja ispijanje vode u rane jutarnje sate, odmah nakon buđenja kao jednu od najvažnijih prirodnih zdravstvenih navika. I ne preporučuju je samo Japanci, već i mnogobrojni štovatelji i Ayurvede.

Japanska vodena terapija, sudeći po ovom članku, daje odlične rezultate kao prirodno sredstvo za tretiranje  dijabetesa, gastritisa, glavobolje, astme, bronhitisa, artritisa, epilepsije, bolova, srčanih problema, masnoća u krvi, bolesti bubrega, mokraćnih kanala, meningitisa, hemeroida, bolesti očiju, menstrualnih tegoba, opće slabosti, gubitka energije te za jačanje imuniteta, ubrzavanja metabolizma i čišćenje organizma.

Ispijanje vode na prazan želudac treba raditi redovito, a za pojedine bolesti predviđeni su različiti vremenski okviri u kojem poboljšanje može biti vidljivo:
Visoki krvni tlak - 30 dana
Dijabetes - 30 dana
Gastritis - 10 dana
Zatvor - 10 dana
Tuberkuloza - 90 dana
Rak - 180 dana
Ljudi koji pate od artritisa trebali bi terapiju provoditi samo tri dana u prvom tjednu, a zatim postepeno napredovati do svakodnevnog ispijanja vode.

Kako odraditi terapiju vodom?

Ujutro, odmah nakon buđenja, prije pranja zuba, potrebno je popiti 4 čaše mlake vode odnosno oko 640 ml. Nakon toga idućih 45 minuta (najmanje), zabranjeno je išta drugo jesti ili piti, a nakon toga nastavljate dalje s jelima i pićem kako ste naviknuti (uz još jednu napomenu ne preporučuje se ništa piti uz jelo kao i sat do sati i pol nakon jela). Uz to, moguće je postepeno pripremiti se za ispijanje vode – znači prvi dan se krene s jednom čašom vode i postepeno se povećava količina dok se ne dostigne zadanih 640 ml. Tijelu će biti potrebno oko 14 dana da se navikne na ovaj jutarnji "ritual".

Spomenimo i još jednom onu ayurvedsku verziju ove terapije - razlika je u tome što se u toj verziji preporučuje ispijanje 1.5 litre vode na prazan želudac. Međutim neki upozoravaju kako nagla konzumacija ovolike količine vode nikako nije zdrava jer naši bubrezi mogu "procesirati" samo 800 do 1000 ml vode po satu, pa ispijanje previše vode može uzrokovati preveliko snižavanje razine natrija u tijelu.

Zato sam se odlučila isprobati ovu japansku verziju. Na kraju krajeva – koliko teško to može biti, 6 dcl vode sigurno mi ne može škoditi, a mogu samo profitirati od toga... A to se sve i potvrdilo i to prilično brzo nakon usvajanja ove prakse.

Ok, ne znam pomaže li kod prije navedenih ozbiljnijih bolesti jer sam prilično zdrava, no ona je itekako djelovala na moje tijelo. Ovo sam primijetila već kroz nekih 2- 3 tjedna:

Konačno unosim dovoljno vode u tijelo
Stručnjaci kažu kako se ne bismo trebali voditi onom "8 čaša vode na dan" – već kako je urin puno precizniji u pokazivanju stanja našeg tijela i moguće dehidriranosti. Ako je tamne narančaste boje – pijemo premalo vode, ako je blijedo žućkaste pijemo dovoljno. Meni se često znalo dogoditi, osobito ako imam puno posla, da u potpunosti zaboravim piti vodu, ili popijem prilično malo. Zato mi je ova navika super jer odmah ujutro tijelu dajem dosta tekućine i imam osjećaj da se veoma brzo rješavam i toksina nakupljenih od proteklog dana.

Smanjen osjećaj gladi
Nakon ovih mjesec dana koliko pijem vodu ujutro, mogu bez problema reći da mi je apetit manji, osobito u jutarnjim satima, ali i u ostatku dana. Činjenica je da mi često brkamo osjećaj žeđi s osjećajem gladi pa svaka kapljica vode dobro dođe. Znam da mnogi neće odobravati ovo što ću sljedeće napisati i da vjeruju kako je doručak najvažniji obrok u danu – ja sada bez problema izdržim i do ručka bez da išta pojedem. Niti prije nisam baš bila nešto luda za doručcima, ali sada je ta potreba još manja. A ja čvrsto vjerujem da treba osluškivati potrebe svog tijela – osim, naravno, kada ti tijelo govori da zbilja moraš uzeti još jednu porciju pommesa ili da moraš smazati cijelu čokoladu – tada tijelo definitivno "navodi na grijeh".
E da – jesam li primijetila i neki značajniji gubitak kilograma – baš i ne. A sumnjam i da će samo ispijanje 6 dcl vode ujutro pomoći. No, ima puno drugih dobrih koristi...

Ljepša koža
Ima li i netko od vas problem sa suhom kožom? Meni su, osobno, noge često znale biti suhe i jedino što je pomagalo bilo je mazanje – doslovce svaki dan što mi se većinu vremena stvarno ne da. Sada primjećujem da mi je koža lijepa te nije suha i bez mazanja. Očito je bila stvar u dehidriranosti organizma. Bi li pomoglo i da sam naprosto povećala količinu ispijene vode kroz dan? Vjerojatno, ali  već sam prije spomenula kako ja na to često naprosto zaboravim. Ova navika me barem "prisilila" da to promijenim i barem ujutro hidratiziram tijelo. Uz to što više nije toliko suha, koža na licu izgleda ljepše zdravije i sjajnije. Zvuči čudno, ali zaista je tako. E sad je li to do vode ili do ovih seruma i krema koje sam isprobavala...teško je za reći. No, ako pomaže kod suhoće na nogama, prilično je vjerojatno i da pozitivno djeluje i na kožu lica.

Redovitija stolica
O stolici nikada nije ugodno raspravljati, ali pa što sad – svi je imamo, a mnogi od nas su presretni ako je redovita. Moja se itekako izregulirala otkako sam počela s jutarnjim ispijanjem vode. Očito je da hidratacija tijela igra itekako veliku ulogu u regulaciji rada naših crijeva i ima smisla da će, kada je tijelo dobro "podmazano", i otpad iz tijela ići lakše. Još jedna dobra stvar kod redovite stolice i rješavanja tijela od "viška" otpada – je što tada tijelo također bolje i brže apsorbira unesene nutrijente.

Ovo su neke od najočitijih stvari koje sam primijetila otkako sam krenula s ispijanjem vode na prazan želudac. Možda tome mogu pridodati i da su mi ovaj mjesec menstrualni bolovi bili nešto podnošljiviji nego inače, no tu je moguće i da se naprosto "zalomio" dobar mjesec što mi se znalo prije događati. Što se ostalih tvrdnji tiče, već sam rekla neke ozbiljnije zdravstvene probleme nemam, pa i ne mogu pomoći onim akoji, primjerice, imaju dijabetes ili povišeni krvni tlak. Isto tako ne mogu tvrditi je li mi imunitet bolji (kad svejedno nisam bila bolesna) kao niti je li mi metabolizam brži – za to je mjesec dana prekratki rok. No, znam da mi se ova navika zbilja sviđa i stvarno se generalno puno bolje osjećam. Čak i ako je sve to "placebo" - neka je. Ne škodi mi, a voda iz pipe nije skupa.

Što vi mislite o terapiji vodom? Koliko vode pijete kroz dan?

By: Not Everyone's Cup of Tea