Znate li kakvim vam se osmijesima smije vaša beba?

Još dok je bebica u trbuhu, kada je zamišljamo i maštamo o svim ugodnim trenutcima koji nas očekuju, često je vidimo nasmiješenu, veselu, zadovoljnu u toplini i sigurnosti obitelji.

524e8a6265777

"Kad će mi se prvi puta nasmijati?", pitaju se mnogi roditelji kada gledaju u svoje novorođenče te vrlo brzo i doživljavaju taj čarobni trenutak. U početku se radi više o refleksu, ali već nakon nekoliko tjedana bebica će širiti usta u pravi pravcati osmijeh koji topi srca.

Smijeh, kao i sve druge emocionalne manifestacije, ima svoj razvojni tijek. Saznajte kakvim vam se osmijesima smije vaša beba i kakvima će vas tek iz mjeseca u mjesec častiti i oduševljavati.

0-6 tjedana: Refleksivni osmijeh
U prvim tjednima beba će često raditi razne grimase, osobito u snu. Obzirom da druga osjetila ne može još koristiti u punoj funkciji, beba ustima upoznaje svijet oko sebe. Ako je uhvatite u jednoj od tih grimasa koja vas podjeća na osmijeh, imajte na umu da se ipak radi samo o refleksu. Naime, tijekom REM faze sna, bebin organizam prolazi kroz psihološke promjene koje aktiviraju određene reflekse, a jedan od njih je i osmijeh. Radi se o fizičkoj reakciji na nesvjesne psihološke aktivnosti, a ne o emocionalnoj reakciji na neki vanjski podražaj.

6-8 tjedana: Responsivni osmijeh
Kako beba raste, krajem njezina drugog mjeseca, počet će se osmjehivati stvarima i situacijama koje joj pružaju ugodu - zagrljajima, maženju, licima poznatih ukućana. Ovi osmijesi još uvijek su samo reakcija na osjetilne podražaje, a ne društveno uvjetovana reakcija. Roditelji često misle da su ovi osmijesi nagrada za njihov dobar posao oko brige za bebu, no beba u ovoj fazi još uvijek ne zna na taj način privlačiti pažnju i nagrađivati roditelje.
U ovom periodu roditelji obično počinju poticati smijanje kod bebe. To je ona faza u kojoj pravimo smiješne grimase, proizvodimo smiješne zvukove, samo da dobijemo reakciju u vidu najljepšeg osmijeha na svijetu. Stručnjaci smatraju da je to dobra praksa i da djetetu svakako treba pružiti priliku da pažljivo proučava naše lice, da i sama vidi različita raspoloženja na našim ustima i očima te im treba polagano pričati i oblikovati riječi. Također, dobro je oponašati bebine izraze lica i zvukove, pa će ih bebica ponovno imitirati od nas.

2-3 mjeseca: Društveni osmijeh
Do ovog perioda, osmijesi vaše bebe bili su unutarnje reakcije na vanjske podržaje, odnosno na situacije koje su bebi privukle pažnju. No u periodu od 2. do 4. mjeseca, beba se želi s vama povezati pa će se smijati kada vas vidi ili kada od vas dobije neki smiješni zvuk ili grimasu. Također, beba će shvatiti da od vas može dobiti reakciju ako se nasmije, odnosno da pažnju dobiva i smijanjem, a ne samo plakanjem. Bebica će u ovoj fazi gugutati, cičati, skvičati, brbljati, mahati ručicama i smijati se, a sve sa željom da se izrazi. Ovakvim ponašanjem bebica vam daje do znanja da obožava vaše društvo, da voli da joj pričate, pjevate, da je nasmijavate i da se veseli ovoj vrsti komunikacije i igre.
Ipak, imajte na umu da se beba neće smijati baš uvijek kada vi to poželite i da treba izraziti i mnoge druge emocije, kao što su strah, ljutnja, nezadovoljstvo.
Ako ovu vrstu osmijeha niste kod bebe primijetili do njezina 12. tjedna, svakako to kažite pedijatru kako bi provjerio radi li se o zaostacima u razvoju.

Oko 6 mjeseci: Nediskriminirajući osmijeh
Svaka beba razvija se vlastitim tempom, neke bebe jednostavno se više smiju od ostalih. Do 6. mjeseca vaša beba već će postati pravi stručnjak za smijanje i često se smijuljiti na sve što radite i na sve što vide ili čuju. U ovoj fazi beba se smije i potpunim strancima ako vidi da kod njih ima neke reakcije. Istovremeno, svaki osmijeh postaje sve značajniji i smisleniji. Ponekad će se nasmijati zato što je usvojila novu vještinu, ponekad zato što joj je drago ponovno vidjeti baku. Naime, beba u ovoj dobi razvija pamćenje, pa osjećaj ugode što vidi nekog ili nešto čega se sjeća od ranije može biti još veći. Isto tako, beba postaje svijesna da nekog tko joj je drag i potreban nije bilo, a sada se vratio. Zato ga i nagrađuje smješkom koji govori: "Hej, pa tebe poznajem. Dobrodošao natrag!".

Oko 9 mjeseci: Selektivni osmijeh
Do 9. mjeseca vaša beba već vas itekako razlikuje od ostalih osoba iz okoline i shvaća da ste vi njezini, a ona vaša. To je divan osjećaj, no ima i negativnu stranu - beba razvija strah od nepoznatih osoba. Nekad nasmijana i otvorena beba, možda se prestane smiješiti onima koje ne poznaje dovoljno dobro i kojima ne vjeruje. Kada se sretnete s prijateljicom s fakulteta, a ona se nadvije nad bebu i počne joj tepati očekujući osmijeh, možda ćete trebati objasniti "inače se uvijek smije kad smo doma, ali ne znam što joj je sada". Možda vam neće uvijek biti drago što vaša vesela, nasmijana i opuštena beba izvan doma postaje oprezna i ozbiljna, ali neka vas utješi činjenica da je prepoznavanje poznatih i nepoznatih lica znak zdravog razvoja bebe.
U ovoj dobi vaša beba ima još razvijeniji osjećaj stalnosti osoba i predmeta iz svoje okoline, odnosno zna da nešto postoji čak i ako to ne vidi.
U ovom razdoblju bebe obično jako dobro reagiraju na igre skrivanja lica, kada roditelj prekrije lice i ponovno se pokaže uz veseli "ku-ku". Ova igra ultimativni je izvor bezbroj osmijeha.

Oko 12 mjeseci: Smisao za humor
Oko prvog rođendana beba već lagano otkriva jezik i govor kojima se može izraziti, a u ovom razdoblju već se primjećuju i naznake smisla za humor. Beba će se smijati i smijati i smijati na vaše smiješne zvukove. Kad je bebi nešto smiješno, ona će tražiti i reakciju od vas, pa nije na odmet da se i vi smijete s njom. Isto tako, beba će svoj smisao za humor pokazati i kod igrica iznenađenja ili u situacijama kada vam nešto "slučajno" padne na pod (i tako deset puta).
Pokušajte se igrati s bebom na sve moguće načine i nasmijavajte ju, jer ovo je jedan od rijetkih perioda kada će vas vaše dijete smatrati najzabavnijom osobom na svijetu.