Što se događa s kosom u trudnoći i nakon poroda?

Od bujnog rasta do ispadanja

Što se događa s kosom u trudnoći i nakon poroda?

Opet su hormoni „krivi“ za sve. Tako bi mogao najkraće glasiti odgovor na pitanje što se to događa s kosom tijekom trudnoće, te nekoliko mjeseci nakon poroda. Hormonske promjene razlog su da tijekom trudnoće kosa djeluje gušće i bujnije zbog većeg broja vlasi u fazi rasta. Zbog promjene u brzini rasta kosa djeluje deblje, pa mnoge trudnice znaju reći da im kosa nikada nije bila ljepša, posebice u drugom tromjesečju trudnoće kada poprimi poseban sjaj. No, iako se naizgled većini trudnica čini kako im je naraslo više kose, zapravo se događa suprotan proces, zbog hormona gube manje kose nego inače. Hormoni čuvaju vlasi od ispadanja, pa se tako opadanje kose odgađa, a uobičajni period rasta kose produžuje. Tako je više vlasi u fazi rasta nego što je inače slučaj, a faza opadanja kose uslijedit će vrlo vjerojatno nakon poroda.

Što pomaže kod opadanja kose nakon porođaja?

Nakon poroda, najčešće kad beba navrši dva ili tri mjeseca, hormonski status se u organizmu mijenja, i tada slijedi razdoblje pojačanog ispadanja kose koja je u trudnoći blistala. Neke žene imaju takvo iskustvo da su  ostale bez čitavih pramenova kose odmah nakon poroda. Kod većine se faza opadanja vlasi događa nekoliko mjeseci nakon bebina rođenja. Žene to obično povezuju s dojenjem, pa se mnoge zapitaju koliko će im kose ostati budu li dojile bebu sve do navršene godine dana.

S dojenjem ne treba prestati, stanje se najčešće stabilizira i kosa vrati u prijašnji izgled nakon nekoliko mjeseci. Nije loše ipak u dogovoru s liječnikom napraviti analizu krvne slike kako bi se provjerio status željeza  u organizmu, te prema potrebi dodatno uzimali vitaminsko-mineralni preparati za dojilje. Trebalo bi posebnu pažnju posvetiti njezi kose, koristiti blage, neutralne šampone, te što je manje moguće izlagati kosu tretmanima bojenja, minivala, uvijanja i sličnim postupcima. Iako kod nekih žena kosa nakon trudnoće i poroda ostane trajno promijenjena,  kod većine se vrati u prijašnje stanje, samo za to treba vremena,  treba i do godinu dana za njezino obnavljanje i jačanje.

(M.G.)