Montessori pristup

Zašto u odgoju kazne ne funkcioniraju, za razliku od posljedica?

Kad shvate prirodne posljedice, djeca nauče sama donositi odgovorne odluke, umjesto da izbjegavaju kaznu

profimedia-0253355962.jpg
Foto: Profimedia

Za većinu roditelja, Montessori pedagogija nije nepoznanica. Ovaj način podučavanja (ili kako ga Montessorovci zovu - način života) potiče dječju samostalnost i jačanje samopouzdanja jer jedino tako dijete može otkrivati sve mogućnosti i bez straha doći do rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo zato mnogi roditelji koji Montessori metodu koriste i kod kuće, znaju od koliko su važnosti prirodne posljedice. Primjerice, Montessorovci će djetetu već nakon navršenih šest mjeseci ponuditi običnu staklenu čašu umjesto bočice ili dječje plastične čaše. I dok će se drugi pitati zar se čaša neće razbiti i zar tako malo dijete neće sve proliti - Montessorovci će odgovoriti: "Naravno da hoće!"

Image
Moramo biti primjer

Odgoj bez kažnjavanja - je li moguć i funkcionira li zaista?

Jer - to je prirodna posljedica u svom najjednostavnijem obliku.

Razbijanje je prirodna posljedica ispuštanja nečega. Prolijevanje je prirodna posljedica žurbe ili nepažljivog držanja nečega. U slučaju prolijevanja, zaustavljaš ono što radiš i čistiš. S vremenom to uči dijete da bude opreznije jer vidi što se događa kad nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels

Prirodne posljedice mogu se primijeniti na sve vrste ponašanja, od jednostavnih stvari poput prolijevanja, do složenijih situacija poput ljubaznog ponašanja prema braći i sestrama. Montessori vrtići, škole i domovi koriste prirodne posljedice jer ne žele da se djeca ponašaju dobro iz straha od kazne, već žele da postupe ispravno jer razumiju utjecaj svojih postupaka.

U prilog tome idu i znanstveni članci objavljeni u Psychology Today koji potvrđuju da kažnjavanje nije učinkovit način da se djeca nauče činiti ispravne stvari. Umjesto toga, kažnjavanje potiče djecu da lažu o svom ponašanju i posramljuje ih da se osjećaju loše zbog sebe. Također šteti našoj povezanosti s našom djecom, koja je najmoćnije oruđe koje imamo za utjecati na ponašanje.

Alternativno, dijete koje razumije prirodne posljedice svojih postupaka naučit će svojom slobodnom voljom donositi odgovorne odluke, umjesto da ti udovolji ili izbjegne kaznu. Donosit će dobre odluke čak i kad ne gledaš, jer razumije razlog za to. A kad se oklizne, i pogriješi kao i svi mi, gotovo je sigurno da će vidjeti da je posljedica barem poštena, čak i ako je neugodna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odabir načina discipliniranja djeteta osobni je izbor, a često i sporan, no ako želiš pokušati koristiti prirodne posljedice kod kuće, u nastavku provjeri nekoliko primjera za početak.

1/3