Na vrijeme nauči dijete ovih 6 stvari kako bi odraslo u boljeg tinejdžera

Od prvog plača i prvih pelena, ono od čega roditelji najviše strahuju je - pubertet. Razdoblje u kojem se njihova dobra djeca do neprepoznatljivosti 'povampire'

Na vrijeme nauči dijete ovih 6 stvari kako bi odraslo u boljeg tinejdžera

Ne možeš ni zamisliti da će taj tvoj slatkiš za koju godinu kolutati očima na bilo što što mu kažeš i lupati vratima poput propuha po kući? Roditelji se najviše boje tinejdžerskih godina, no imamo dobru vijest za tebe: naučiš li klinca već sada ovih nekoliko sitnica, kroz pubertet biste mogli proći sasvim elegantno, čak i neokrznuto. Pedijatri iz Centra za roditelje i djecu u Dječjoj blinici Philadelphia imaju nekoliko izuzetno korisnih savjeta za roditelje. Pročitaj ih u nastavku i zapamti.






(FOTO: Pexels)


Image

Kako biti što bolji roditelj svojoj djeci? Imamo osam odličnih savjeta

Image

Stvori autoritet i hijerarhiju

U prirodi je tinejdžera da pokušava potkopati autoritet i dovesti sve što vrijedi u pitanje. Kako do ovoga ne bi došlo kada ti dijete uđe u pubertet i kako bi sačuvala svoj autoritet, isti moraš graditi od njegovih malih nogu. Temelji su najvažniji. Primjerice, neprestano mu naglašavaj i objašnjavaj da su zdravlje i sigurnost ključni. Kada ti sin ili kći budu imali 18 i kada dobiju vozačku, znat će da, kada je riječ o sigurnosti, nema diskusije. Isto tako, nauči njega, nju ili njih da si uvijek otvorena za razgovor i da ti se mogu obratiti s bilo kojim problemom te da se na tebe mogu osloniti.

Image


(FOTO: Pexels)


Gradi povjerenje

Uvijek slušaj što ti dijete ima reći i doživljavaj ga ozbiljno, bez obzira koliko ti možda, ono što govori, zvuči trivijalno. Tako ćeš ga naučiti da si uvijek tu za njega i da si odrasla osoba koja ga doživljava. Djeca nas slušaju i stalo im je do onoga što im govorimo, iako to nekada (a osobito u tinejdžerskoj dobi) ne pokazuju. Nikada ne podcjenjuj njihovu moć zapažanja i učenja. Klinci sve pamte i upijaju. Stvoriti će svoj svijet, mimo roditelja, u kojima će biti njihovi prijatelj, no to ne znači da im roditelji nisu važn. Oni su im oslonac i bitno je da djeca to znaju. 

Nauči ga da se nosi s problemima

Kako se ponašamo prema malenoj djeci utječe na to kako će se ona u budućnosti nositi sa stresom i problemima. Ako se prema njima ponašaš prezaštitnički, postoji bojazan da se, kada odrastu, vrlo loše nose s izazovima i da budu anksiozna jer im, već u tojnježnoj dobi, naravno nesvjesno (samo ih želeći zaštititi), šalješ poruku da nisu u stanju sama se nostiti sa svojim problemima. Umjesto da za dijete odrađuješ stvari, reci mu: Ti to možeš i nježno ga podupri da učini što mu je zadano ili se izbori za nešto što mu pripada.

Image


(FOTO: Pexels)

Uči ga pozitivnom pogledu na svijet

Tinjedžeri (i to je prirodn), vrlo dramatično doživljajavju svoj unutarnji svijet, ali i onaj vanjski. Zato je vrlo važno da djecu od malih nogu učiš kako je čaša uvijek napola puna i kako postoji rješenje za svaki probem. Ako tvoja etogodišnjakinja plače jer nema plavu bojicu da oboja more, već ima samo narančastu, nemoj plakati s njom, nego joj predloži da narančastom nacrta ribice, a zajedno ćete zamisliti plavo more okolo njih. Nauči dijete da razmišlja izvan okvira.

Image


(FOTO: Pexels)

Budi strpljiva

U mozgu malene djece stvara se nevjerojatno puno veza između neurona, no signal od jednog do drugog neurona putuje sporije, no kod odraslih i zato budi strpljiva kada djetetu nešto objašnjavaš. Želiš li ga naučiti da bude samostalno, moraš ga pustiti da radi stvari svojom dinamikom, bez obzira koliko se to tebi činilo sporo. Pusti ga da samo zaveže tenisice, iako vam se žuri negdje. Ako ti pomaže da počistiš kuću, ne požuruj ga i ne govori: Ja ću. Budi strpljiva. Višestruko će ti se vratiti kada dijete naraste. Imat ćeš kraj sebe mladu, samoostalnu osobu koja razmišlja svojom glavom. 
(FOTO: Pexels)

Pričaj priče

Ako želiš da tvoje dijete razgovara s tobom i povjerava ti se kada bude tinejdžer, odmalena mu pričaj priče i nastoj što više razgovarati s njim. Ne možeš očekivati da ti se dijete s kojim nisi pričala, odjednom počne povjeravati kada napuni 13 godina. Svakodnevno ga pitaj kako je proveo dan, što ga veseli. Pronađi način da na različite načine postaviš isto pitanje, kako ne bi zvučala kao robot. To ćeš učiniti tako što ćeš razvijati konverzaciju s djetetom od najranije dobi.

Image


(FOTO: Pexels)