Ljekovito bilje za lakše začeće: vrkuta (1. dio)

Ako ne pomažu lijekovi i tretmani moderne medicine, možda je vrijeme da se okrenete ljekovitome bilju, koje žene već koriste stoljećima…

Ljekovito bilje za lakše začeće: vrkuta (1. dio)

Žene su stoljećima prije pojave modernih lijekova i metoda za sprečavanje začeća, ali i za lakše začeće, koristile razne prirodne pripravke koji su im pomagali upravo u želji da kontroliraju rađanje, ali isto tako da lakše zatrudne kada im to nije polazilo za rukom. Iako se znalo da spolni odnos ima svrhu začeća, nije se znalo za ženske plodne i neplodne dane, nije se znalo za hormonalne poremećaje i druge ginekološke probleme koji mogu otežavati ili sprečavati začeće, a kasnije i uspješnu trudnoću.

Nažalost, mnoge žene, unatoč modernoj medicini te brojnim mogućnostima liječenja, ni danas ne mogu zatrudnjeti i roditi pa se nerijetko, osim medicinskim tretmanima, okreću homeopatskim sastojcima koji im pomažu u želji da postanu majke.

Ljekovite biljke vrkuta (lat. Alchemilla vulgaris) i marulja (lat. Marrubium vulgare) možda su dvije najpoznatije (ali nedovoljno istražene) biljke koje u sinergiji vrlo povoljno djeluju na regulaciju prirodnih hormona i menstrualnih ciklusa, te dovode do lakšega i bržega začeća.

Ako vi pripadate skupini žena koje planiraju trudnoću, posebno onima koje zbog određenih hormonalnih poremećaja ne mogu zatrudnjeti, isprobajte ove dvije ljekovite biljke. Imate li već iskustva s njima, podijelite ih s čitateljicama.

Vrkuta

Ova biljka iz porodice Rosaceae poznata je još pod nazivima virak, gospin plašt, božja plahtica, zečja šapa, lavlja noga i rosnica, ali ipak je najpoznatija po svojemu nazivu vrkuta jer je pod tim nazivom možete nabaviti u ljekarnama ili drugim specijaliziranim trgovinama.

Vrkuta sadrži: Vitamin C i druge vitamine i minerale, salicinsku i druge kiseline, flavonide, organske kiseline, tanin (između 6 i 12 posto), eterična ulja, fitosterol, smolu, agrimonin, levigatin, pedunkulagin, saponin…

O vrkuti…

Zanimljivo je spomenuti da je to biljka koja, ne samo da regulira hormonalne disbalanse, nego je i biljka koju je priznala moderna medicina (ali je slabo iskorištava)kao lijek za brojne ginekološke probleme kao što su miomi, ciste i endometrioza, menstrualne tegobe, regulacija menstrualnih ciklusa, te ublažava tegobe menopauze.

Ipak, jedna od najvažnijih činjenica za žene koje pokušavaju zatrudnjeti jest da je vrkuta dobar regulator hormona te potiče rast progesterona, koji pak regulira mentrualni ciklus što je vrlo važno za lakše začeće. Pomaže u regulaciji hormona kod policističnih jajnika, pa tako i uspostavi redovite ovulacije.

Osim što pomaže u lakšemu začeću, pomaže u implementaciji zametka, te održavanju zdrave trudnoće, pa se preporuča njezino pijenje tijekom cijele trudnoće. Također, preporuča se njezina konzumacija i do dva tjedna nakon poroda jer ima protuupalna i antibakterijska svojstva, te svojstva koja pomažu lakšem obnavljanju maternice, oporavak, smanjenje i zacjeljivanje rana. Tanin, koji vrkuta ima u izobilju, uvelike pomaže u ublažavanju bolnih i obilnih menstruacija.

Znanstvena su istraživanja pokazala da vrkuta ima brojna antibakterijska svojstva, pa da čak djeluje i na stafilokoke, vrlo otporne i opasne bakterije. Japanci su u svojim istraživanjima otkrili da tvar koja se nalazi u vrkuti sprječava rak dojke.

Spravljanje vrkute



Čajevi

Već stoljećima vrkuta se najčešće sprema kao čaj za pomoć pri ginekološkim problemima i začeću, te se preporuča njezino dnevno konzumiranje po pola litre u vremenskome razdoblju od tri mjeseca. Nakon toga napravite pauzu od mjesec dana. Najbolje ju je piti polagano kroz dan, gutljaj po gutljaj.

Njezino je spremanje vrlo jednostavno: jednu čajnu žličicu vrkute prelijte s dva i pol decilitra vode, pokrijte šalicu i pustite da odstoji desetak minuta.

Djevojke koje još nisu dobile menstruaciju (a trebale su) mogu piti čaj od mješavine vrkute i stolisnika. Jedna i druga biljka pomiješa se u jednakoj količini, preliju se vrućom vodom, te ostave da odstoje dvadesetak minuta. Čaj se pije topao. Uzima se šest tjedana, a nakon toga se radi pauza od mjesec dana. Ovu čajnu mješavinu ne smiju konzumirati trudnice.

Vrkuta s rusomačom pomaže u liječenju ženskih bolesti, a sastojci se miješaju u jednakoj količini.

Uvarak

U litri vode kuhajte između 40 i 50 grama vrkute, tako da se može koristiti za vaginalno ispiranje za vrijeme upala ili pak prevenciju upala. S uvarkom možete natopiti i tampon i koristiti ih poput vaginaleta ukoliko imate gljivično oboljenje ili bakterijski vaginitis.

Kupke

Možete spremiti kupke koje će ublažiti svrbež, peckanje i druge neugodne upalne tegobe. U tri litre vode prokuhajte 200 grama vrkute, te ju izlijte u kadu koju ste stavili vodu za kupanje. Kupajte se između 10 i 20 minuta prije spavanja.   

Oprez i kontradikcije

Vrkuta ima relativno ugodan biljni okus te se preporuča piti bez ikakvih dodataka, no ako je baš potrebno, zasladite je s malo meda. Osobe koje imaju problema sa želucem, jetrom i žući trebaju biti oprezniji prilikom uzimanja, odnosno preporuča se uzimanje u manjim količinama nego su preporučene.

Trudnicama i dojiljama ne preporuča se više od dva i pol decilitra dnevno spravljene od jedne žličice sušene vrkute. Ne preporuča se osobama koje imaju povišeni tlak te osobama koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi.  Osobama koje imaju problema s neredovitom stolicom također se ne preporučuje jer može dodatno doći do začepljenja, no zato se može koristiti prilikom proljeva.


U sljedećem tekstu pročitajte sve o marulji.

(vam)
Izvori: www.alternativa-za-vas.com
www.sensaklub.hr
www.naturala.hr

Foto: Thorvalda / Foter.com / CC BY-NC