Želiš bebu?

Pet učinkovitih načina kako povećati plodnost u 30-ima i ranim 40-ima

I dok će neki postati roditelji, a da to nisu ni planirali, drugi će se morati potruditi, ne bi li ih 'posjetila roda'. Ako si u ovoj drugoj skupini, imamo nekoliko savjeta za tebe

pexels-andre-furtado-2617210.jpg
Foto: Pexels

Plodnost kod žena smanjuje se s godinama. Rađamo se s određenim brojem jajnih stanica, a kako starimo njihov broj i kvaliteta opadaju, a time i šanse za trudnoću, osobito u tridesetima i ranim četrdesetima.

Image
Moguće je

Plodnost i policistični jajnici: Pet koraka uz koje možeš povećati šanse za začećem

No, važno je imati na umu da, dok se problemi s plodnošću obično smatraju problemom ženskog zdravlja, uzrok neplodnosti može dolaziti s muške strane, odnosno nizak broj spermija te njihova poretljivost uvelike utječu na šanse za začeće, upozorava za India.com dr. Shobha Gupta, stručnjakinja za neplodnost. Ona tvrdi kako je danas količina sperme kod prosječnog muškarca otprilike upola manja, nego prije četrdeset godina.

Image
Foto: Pexels

Ako kod para ne postoje fizički uzroci nepolodnosti, dr. Gupta smatra kako treba poraditi na kvaliteti života i na taj način podići si šanse za trudnoćom, osobito ako si u 30-ima ili 40-ima, a želiš dijete. U nastvaku ti donosimo njezine savjete za povećanje plodnosti.

Zdravije jedi

Poboljšanje kvalitete prehrane odlična je ideja u svakom slučaju, a osobito planiraš li trudnoću jer priprema tijelo za nju. Prehrana koja se sastoji od puno voća i povrća, složenih ugljikohidrata, proteina i zdravih masti ono je što ti treba u ovom periodu. Primjerice, konzumacija mrkve pomaže ženama da izbjegnu anemiju tijekom trudnoće, dok cink kod muškaraca poboljšava kvalitetu sperme.

Također, svedi na minimum ili ako možeš izbaci kofein i alkohol jer utječu na proizvodnju estrogena, odnosno smanjuju razinu estrogena u tijelu, a niska razina estrogena loše utječe na broj jajašaca i ovulaciju.

Image
Foto: Pexels

Izbjegavaj stres

Nije novost da stres smanjuje šanse za začeće, a uvelike može zakomplicirati i trudnoću pa je najbitnije izbjegavati ga, svesti na minimum ili naučiti nositi se s njim. Hipotalamus koji kontrolira hormone i menstrualni ciklus, osjetljiv je na stres što može rezultirati kasnijom ovulacijom ili izostankom iste, a bez ovulacije nema trudnoće. Stoga, pronađi način na koji ćeš se najkvalitetnije opustiti. Možda je to šetnja ili hobi koji te toliko ispunjava da zaboraviš na sve drugo.

Image
Foto: Pexels

Izaberi pravu pozu

Ejakulacijom muškarac ubacuje spermu u cervikalnu sluz, što pomaže njenom prolasku kroz reproduktivni sustav. U ejakulatu su milijuni spermija, no samo će jedan oploditi jajašce.
Kako biste mu olakšali zadaću, odnosno povećali vjerojatnost da uopće dođe do jajašca, isprobavajte različite položaje, osobito one u kojima on prodire duboko u tebe. Primjerice, dok ste u misionarskom, stavi mu noge na ramena. Također, nakon seksualnog odnosa ostani još malo u ležećem položaju, sa zdjelicom na povišenom i nogama u zraku kako sperma ne bi iscurila iz tebe.

Image
Foto: Pexels

Vodite ljubav što češće

Parovi koji imaju spolne odnose barem svaki drugi ili treći dan, imaju veću vjerojatnost zatrudnjeti od parova koji to ne čine, pokazalo je istraživanje provedeno još davne 1952. godine, koje su proveli znanstvenici John MacLeod i Ruth Z. Gold. Neka vam seksualna aktivnost bude užitak, a ne obaveza. Učestalost odnosa je bitna čak i žene s redovitim ciklusima mogu promašiti ovulatorni prozor ukoliko rijetko imaju seksualne odnose. Redoviti seksualni odnosi također utječu i na kvalitetu sperme.

Image

Porazgovarajte s liječnikom

U nekim situacijama mogu postojati fizičke prepreke trudnoći. Sindrom policističnih jajnika (PCOS), hormonalni problemi, preuranjena menopauza, izostanak ovulacije, neprohodni jajovodi, endometrioza i fibroidi maternice, mogu utjecati na plodnost, a češći su kod žena u kasnim 30-ima i četrdesetima.

Muška neplodnost, pak, može biti posljedica nedostatka sperme, abnormalnosti sperme ili problema s pokretljivošću spermija. Na kvalitetu sjemena također mogu utjecati problemi s testisima uzrokovani traumom, rakom, operacijom ili infekcijom. Neki muškarci također mogu imati problema s ejakulacijom ili ne proizvoditi dovoljno hormona koji potiču stvaranje sperme. Rješavanjem ovih zdravstvenih problema, povećavate si šanse za začeće.

Image
Foto: Pexels