Evo kako možeš naučiti svoje dijete da se nosi s negativnim emocijama

Otvorena komunikacija s djecom je jako bitna

Evo kako možeš naučiti svoje dijete da se nosi s negativnim emocijama

Istraživači sa Sveučilišta u Los Angelesu su u nedavnom istraživanju otkrili da verbalizacija negativnih emocija, kao što je na primjer strah, ljudima pomaže da se lakše nose s njima. No, kako to roditelji mogu iskoristiti kod učenja djece da se na zdrav način nose sa svojim emocijama? 

Ti svom djetetu možeš pomoći tako što ćeš ga naučiti da je potrebno razgovarati o svim pozitivnim i negativnim stvarima koje mu se događaju svakodnevno. Iznimno je važno da  tvoje dijete zna da ti se uvijek može povjeriti i da ga ti nećeš osuditi. 

Donosimo ti kako postići ovaj način zdrave i iskrene komunikacije sa svojim djetetom.

Image

Istraživanje je pokazalo da se djeca koju roditelji više grle bolje razvijaju


via Giphy

Prvi korak 

Identificiraj i definiraj svoje najčešće emocije. Izaberi 3 jednostavne emocije za početak(sreća, tuga, iznenađenje, frustriranost..)

Drugi korak 

Pred svojim djetetom izreci što osjećaš i zašto se tako osjećaš. Pokušaj ga na neutralan način informirati o negativnoj ili pozitivnoj emociji. Kao primjer možeš uzeti frustriranost zbog situacije u prometu, sreća tijekom obiteljske večere ili slično. 

Treći korak

Pokušaj pogoditi što tvoje dijete osjeća. Koristi rečenice kao što su "Oh, izgledaš jako frustrirano.", "Sigurno si ponosan na to!". Ako tvoje dijete ima želje i strpljenja za razgovor, možeš dodati rečenicu koja objašnjava njegovu emociju kao što je npr. "Vidim da se mučiš s tom zadaćom, zbog toga si sigurno frustriran", ili "Pogledaj, Luki su oduzeli igračku, sigurno je jako tužan zbog toga". Na ovaj način će početi primjećivati da svaki postupak ima svoje posljedice.

Četvrti korak

Nakon što ostvariš uspješnu komunikaciju s djetetom i ono ti počne opisivati svoje emocije  iz dana u dan, nakon par tjedana probaj ga pitati kako se osjeća u vezi nekog događaja. Na primjer "Je li te uplašila iznenadna grmljavina", ili "Jesi li ljut zato što danas nisi stigao pogledati omiljeni crtić?".  Cilj ti je podržati korištenje emocionalnog vokabulara.

S ova četiri koraka ćeš povećati empatiju, razumijevanje i izražavanje emocija kod djeteta, te ćeš tako popraviti kvalitetu komunikacije u svojoj obitelji.