Prikoči

Što se događa tvome tijelu ako radiš više od 40 sati tjedno?

Štetni učinci pretjeranog rada sada su i znanstveno dokazani. Budi marljiva, ali budi i pametna - misli na svoje zdravlje

pexels-energepiccom-313690.jpg
Foto: Pexels

Kakva si kada je riječ o poslu? Imaš li mjeru ili se toliko izgubiš u poslu da ti se čini kako ništa drugo u životu ne postoji pa zaboraviš i na prijatelje i na obitelj, ali i na svoje zdravlje? Radni tjedan od 40 sati za tebe je samo mrtvo slovo na papiru, ti radiš puno više pa kada ti netko dobronamjerno pokuša reći da malo usporiš, koristiš kao argument ni manje ni više, nego primjer milijardera Elona Muska koji je na pitanje - koliko sati rada tjedno treba da bismo promijenili svijet, izjavio kako to ovisi od osobe do osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Barem 80, a ponekad i 100". Nedavno je preuzeo Twitter, nakon čega je od zaposlenika zatraženo da rade 12-satne smjene, sedam dana u tjednu kako bi dosegnuli ciljeve koje je Musk predvidio za studeni, prenosi CNBC.

Image
Intervju

Jana je vulkanizerka i svoj posao ne bi mijenjala ni za jedan drugi

U SAD-u ljudi rade u prosjeku više od 40 sati, njih 18 posto radi 60 sati tjedno, piše Huffpost, a mnogi i puno više. Istraživanje koje su na sebi proveli mlađi analitičari Goldman Sachsa, a prenosi ga spomenuti portal, pokazalo je da rade 95 sati tjedno. "Bilo je perioda u kojima nisam jeo, tuširao se niti se bavio bilo čime drugim, osim što sam od jutra do jutra radio", otkrio je ovom prilikom jedan od mladih bankara koji je htio ostati anoniman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

E sad, ima li zaista smisla toliko raditi? Znanstvenici tvrde da nema. Kažu postoji točka u kojoj dodatni sati utrošeni u posao ne daju rezultate, no imaju učinka - štetnog za zdravlje. U nastavku ti otkrivamo znanstvene razloge zbog kojih nikad ne bi trebala raditi više od 40 sati tjedno. Nije vrijedno - vrijeme je da usporiš.

1/5