Snježana Firšt Rogale - inteligentna odjeća

Dobitnica 1. nagrade Vidi e-novation 2007.

Snježana Firšt Rogale - inteligentna odjeća

Inteligentna odjeća je pojam koji smo donedavno mogli samo povezivati sa znanstvenom fantastikom, no zahvaljujući gđi Snježani Firšt Rogale i njenom znanstvenom radu ovo je postala realnost. Za ovaj, u svjetskim razmjerima, jedinstven proizvod dobila je prvu nagradu Vidi e-novation 2007 za najinovativniji rad u Hrvatskoj i izuzetno jakoj konkurenciji.

Snježana Firšt Rogale rođena je 22. listopada 1968. godine u Zagrebu, gdje je završila osnovnu i srednju tekstilnu školu. Nakon diplome 1994. godine na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, bila je zaposlena u tvornici odjeće Heruc Zagreb kao pripravnik, a potom u tvornici odjeće NIK u Zagrebu kao tehnolog, gdje je stekla iskustvo i praktična znanja iz tehnoloških procesa industrijske proizvodnje odjeće.Na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u Zavodu za odjevnu tehnologiju, zapošljava se 1996. godine kao vanjski suradnik. 1997. godine upisuje poslijediplomski studij Tekstilno inženjerstvo na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a od 1998. godine primljena je u stalni radni odnos.

Image

2002. godine je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu obranila magistarski rad, a 2007. doktorirala upravo na inteligentnoj odjeći s aktivnom termičkom zaštitom za koju je dobila nagradu vidi e-novation 2007.

Slobodno vrijeme nastoji provesti što više s obitelji,  naročito s 9-godišnjim sinom Martinom. Član je radioamaterskog kluba Brdovec, a među hobije ubraja bavljenje salvetnom tehnikom, šivanje, voli cvijeće, a ima i svoj vlastiti vrt u kojem uzgaja voće, povrće i cvijeće.

Odakle Vam ideja za konstrukciju inteligentnog odjevnog predmeta?
Prelaskom u treće tisućljeće započelo se govoriti o inteligentnoj odjeći koja po svojim obilježjima nadmašuje konvencionalnu odjeću i poprima aktivan karakter s elementima umjetne inteligencije, za razliku od konvencionalne odjeće čiji je karakter poglavito pasivan. S obzirom da je odjeća je jedan od najstarijih ljudskih uporabnih predmeta koji su oduvijek imali zaštitnu funkciju od klimatskih utjecaja (ponajprije od hladnoće, vlage, vjetra, vrućine, kiše, UV zračenja sunca), pri odabiru teme za doktorsku disertaciju javila se ideja o izradi inteligentnog predmeta koji će aktivno štititi nositelja takvog odjevnog predmeta od hladnoće.

Vanjski izgled inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom

Kako funkcionira ovaj odjevni predmet?
Svrha inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom je automatska optimalna toplinska zaštita ljudskog tijela pri boravku u hladnim sredinama u kojima se zbog učestalih promjena temperature okoliša ili zbog učestalih promjena tjelesnih aktivnosti i napora javlja potreba za različitim stupnjevima termičke zaštite. Do sada se taj problem rješavao učestalim oblačenjem ili skidanjem odjeće u više slojeva pri čemu je broj slojeva ovisio o osjetu toplinske ugode, a primjenom ovog proizvoda više nema potrebe za prekomjernim brojem zaštitnih slojeva konvencionalne odjeće.
Rad i inteligencija odjevnog predmeta temelji se na automatskoj i samostalnoj optimalnoj prilagodbi potrebne termičke zaštite spram promjenjivih uvjeta nastalih u okolišu odjevnog predmeta i u samoj mikroklimi odjeće utvrđenih mjerenjima s pomoću senzora.
Spomenute promjene temperatura mogu se detektirati i pravilno interpretirati u mikrokontrolerskom sustavu primjenom algoritma inteligentnog ponašanja te donijeti odluka o optimalnom uključivanju elemenata aktuatorskog sustava čime se izravno podešavaju termoizolacijska svojstva odjevnog predmeta. Algoritam inteligentnog ponašanja omogućava prosudbu stanja vanjske temperature i temperature mikroklime unutar odjevnog predmeta te donošenja odluka o optimalnoj potrebnoj termičkoj zaštiti odjevnog predmeta. Potrebna zaštita ostvaruje se potpuno automatski, neovisno o  volji nositelja odjevnog predmeta.
Aktuatorski sustav temelji se na primjeni elemenata mikropneumatike i služi za upuhivanje i ispuhivanje zraka u termoizolacijske komore. Mikrokontrolerskim sustavom se upravlja svim ugrađenim tehničkim podsustavima inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom, a temelj upravljanja predstavlja programska podrška, čiji osnovni dio sačinjava algoritam inteligentnog ponašanja.
Svi tehnički podsustavi djeluju sinkronizirano omogućavajući samoprilagodbenu optimalnu termičku zaštitu.

Za koju svrhu ste prvenstveno osmislili ovakav predmet ?
U početku je to bila samo ideja za izradu doktorske disertacije i znanstvenih radova koje smo prezentirali na znanstvenim skupovima. Izradom funkcionalnog prototipa shvatili smo da je proizvod vrlo atraktivan i zanimljiv kako proizvođačima, tako i raznim skupinama korisnika takvog inteligentnog odjevnog predmeta.

Termoizolacijske komore u unutrašnjosti jakne

U kojim područjima vidite buduću praktičnu primjenu ovakvog odijela?Tipični korisnici su radnici koji rade na otvorenom: cestari, monteri, poštari, željezničari, carinici, vozači, skladištari i sl., specijalne službe: vojnici, policajci, vatrogasci, zaštitari i sl., sportaši i rekreativci koji se bave zimskim sportovima: skijaši, alpinisti, jedriličari i sl. kao i drugi ljudi koji borave na otvorenom u hladnijim uvjetima.

Koliko je vremena trebalo od ideje i osmišljavanja projekta do njegove realizacije?
Razvoj proizvoda započeo je 2002. godine na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Razvoj je financiran najvećim dijelom osobnim sredstvima i donacijama tvrtki od kojih smo dobivali ugradbene dijelove.
Od ove godine je odobren znanstveno-istraživački projekt 117-1171879-1894 "Inteligentna odjeća i okruženje" financiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske. Dobivena su znatno manja sredstva od traženih, no ona će ipak omogućiti daljnja potrebna istraživanja.
Na sastanku tematske grupe eksperata  s područja odjevne tehnologije u sklopu European Technology Platform for the future of Textiles and Clothing u organizaciji EURATEX-a ( The European Apparel and Texile Organisation) koji se održao u ožujku 2006. godine, 37 eksperata iz svih zemalja Europe zacrtali su razvoj inteligentne odjeće do 2014. godine kao glavni pravac u razvoju europske odjevne industrije. Ponosni smo na činjenicu da smo mi na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, u Hrvatskoj tada već imali prvi prototip inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom i da smo u nekim segmentima ispred Europe.

Jeste li imali neku pomoć prilikom izrade ovog projekta?
Za realizaciju inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom bilo je potrebno multidisciplinarno znanje. Zbog toga je na njemu radio cijeli tim. Tim čine prof. dr. sc. Dubravko Rogale,  prof. dr. sc. Gojko Nikolić, prof. dr. sc. Zvonko Dragčević  i ja iz Zavoda za odjevnu tehnologiju  Tekstilno-tehnološkog fakulteta  i vanjski suradnik, jedan od najboljih stručnjaka za programiranje mikrokontrolera u Hrvatskoj, dr. Milivoj Bartoš.

Image


Tim koji je radio na realizaciji prototipa inteligentnog odjevnog predmeta s aktivnom termičkom zaštitom

Kakav je interes gospodarstva za Vaš projekt?
Interes gospodarstva je vrlo velik. Uz poplavu jeftine i nekvalitetne robe s istoka, poglavito Kine, proizvodnja ovakvog odjevnog predmeta bila bi dokaz da Hrvatska zna i može proizvesti vrlo kvalitetan proizvod. Cijena proizvoda može biti visoka, a ciljani tržišni segment ima mogućnosti platiti znatno više cijene od konvencionalne odjeće.

Jeste li već negdje predstavili ovaj predmet i kakve su bile reakcije?
Predmet tek sada kanimo predstavljati javnosti u većoj mjeri. Do sada je predmet predstavljen samo užoj strukovnoj i znanstvenoj javnosti gdje je polučio velik međunarodni interes.
Tržišno predstavljanje biti će moguće odmah po izvedenoj minijaturizaciji mjeriteljskih i mikrokontrolerskih sklopova.

Imate li nešto novo u planu?
Moram s velikom radošću reći da su navedeni članovi tima vrlo inovativni i da ukupno imaju preko deset patenata i patentnih prijava među kojima je inteligentna zidna ili podna obloga, inteligentna glačalica za odjevne predmete, inteligentna bolesnička postelja, sustav za automatska mjerenja procesnih parametara i struktura tehnoloških operacija proizvodnje odjeće, automatizirani proces izrade odjevnih predmeta korištenjem tkanine dovedene u kruto stanje vlaženjem i zamrzavanjem i td. Trenutno radimo vrlo zanimljiv projekt koji za sada moramo držati u tajnosti, ali mogu reći da će, nadamo se, ponajprije oduševiti jedriličare.