Osobnim razvojem do razvoja karijere

Besplatna radionica na Dan žena

Osobnim razvojem do razvoja karijere

Dana 08. ožujka 2009. godine od 18:00 do 19:30 u Poslovnom učilištu Filaks, Domjanićeva 19, Zagreb, održat će se besplatna radionica pod nazivom “Osobnim razvojem do razvoja karijere”.  Radionica je namijenjena ženama, a predavačice su mr.sc. Elvira Mlivić Budeš, direktorica tvrtke Filaks d.o.o. i Nataša Trojak, direktorica tvrtke Abaculus znanja d.o.o.

Povodom održavanja besplatne radionice mr.sc. Elvira Mlivić Budeš izjavila je: "U današnjem tržišnom okružju uspjeh ostvaruju samo oni koji uče brže od konkurencije stoga je cjeloživotno učenje posebno važno za žene koje žele uspjeti u razvoju svoje karijere. Trendovi u svijetu pokazuju da se mijenja uloga žene u poslovnom okružju. Zanimljivi su podaci o djevojčicama koje je objavio časopis The Economist. Istražili su da djevojčice danas postižu bolje rezultate u školi od dječaka, a veći je broj žena nego muškaraca koji završavaju fakultete. U Sjedinjenim Američkim Državama na svakih 100 muškaraca koji upišu fakultet dolazi oko 140 žena, dok ih je u Švedskoj čak 150. Časopis Peoples's Daily Online objavio je da 22,7 posto udatih žena samostalno donose odluke pri kupovini kuća, automobila i ostalih vrijednosti, dok 77,3 posto navedenih odluku donose u dogovoru sa suprugom. Također Texas A&M University's Real Estate Center potvrđuje da su žene danas ambicioznije i optimističnije što se tiče budućnosti te zarađuju značajno više od generacije njihovih majki. Prema njihovim podacima, 22 posto prodanih kuća u 2006. godini u Americi kupile su neudate žene, za razliku od 14 posto koliko je zabilježeno 1995. godine.“

 S tim u vezi Nataša Trojak dodaje: "Rezultati brojnih istraživanja pokazuju da žene od svojih kolega, podređenih i nadređenih dobivaju bolje ocjene od muškaraca u području vođenja. Međutim, ti se rezultati, barem za sada, ne reflektiraju na njihovu zastupljenost u višim razinama menadžmenta. Neki podaci iz 2002. godine pokazuju da u Kanadi žene čine ukupno 45% radne snage, međutim kada se gleda koliko ih je na menadžerskim pozicijama, tada je to 32%, od toga je 14% na pozicijama višeg menadžmenta, 12% ih je u samom vrhu, 7,5% ih se nalazi u upravnim odborima, a među predsjednicima uprava 500 najvećih kompanija nalazi se tek 2% žena. Upravo se zbog takvih istraživanja u suvremenoj literaturi pojavio izraz „stakleni strop“. Strop predstavlja ograničenje za napredovanje, dok izraz stakleni zapravo želi naglasiti da su ta ograničenja nevidljiva, nepisana, ne mogu se konkretno izraziti ili definirati. Trenutna situacija za žene se mijenja, i to na bolje, jer neka istraživanja pokazuju da se broj žena na višim razinama menadžmenta u posljednjih deset godina udvostručio. Te promjene možda nisu onoliko brze koliko bi neki to željeli, no one su tu. Kroz osobni razvoj i kontinuirano usavršavanje žene, jednako kao i muškarci, mogu ubrzati te procese i utjecati na vlastito napredovanje u poslu, te umanjiti utjecaj okruženja na razvoj vlastite karijere.“