Evo kako možeš srezati mjesečne troškove

Uz ove savjete račune ćeš dočekati s osmijehom

Evo kako možeš srezati mjesečne troškove

Ne postoji niti jedna osoba na svijetu koja ne prezire onaj dan u mjesecu kada joj dođu računi. No, sigurne smo da bi voljela saznati način na koji možeš uštedjeti na mjesečnim režijama tako da ti ostane dovoljno novaca za stvari koje si stvarno želiš priuštiti. 


Štednja novca je dobra navika koju bi trebali usvojiti svi ljudi bez obzira na to s koliko novca raspolagaju. Također je bitno da svoju djecu na vrijeme naučiš bitne stvari o financijskoj pismenosti i štednji kako bi izrasli u financijski sposobne i odgovorne mlade ljude.

Donosimo ti načine na koje možeš srezati svoje mjesečne troškove.

Image

10 stvari koje moraš prestati raditi kako bi brže uštedila novac


via Giphy


1. Struja

Vjerojatno ti se često zna dogoditi da nesvjesno upališ rasvjetu u kući preko dana, kada to zapravo uopće nije potrebno. Rasvjeta u kući troši od 10% do 15% električne energije. Pokušaj pripaziti kada i gdje pališ svijetlo, razmakni zavjese i dopusti danjem svijetlu da obasja tvoj dom. Također bi trebala zamijeniti obične žarulje sa štednim žaruljama koje troše do šest puta manje eklektične energije. 

Kućanski uređaji koji dolaze iz energetskog razreda A troše 40% manje energije od uređaja koji pripadaju u energetski razred D. Prouči kojem razredu pripadaju tvoji kućanski uređaji. Postoji sedam energetskih razreda koji su označeni slovima od A do G. Svoje hladnjake i škrinje za hlađenje smjesti u najhladnije mjesto u kući, zato što svaki stupanj manje smanjuje potrošnju struje. Također pripazi na činjenicu da je standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane oko -18°C,  samo 1°C niže povećava potrošnju energije i do 5%. 

Možda misliš da pranje posuđa u perilici troši više struje i vode, no to nikako nije istina. Pranjem posuđa u perilici trošiš do 60% manje električne energije i do 85% manje vode nego kod ručnog pranja. Za jedno pranje rublja u mašini samo na zagrijavanje vode se potroši 90% električne energije. Potrošnju možeš smanjiti tako da smanjiš temperaturu s 40°C na 30°C, uz iste učinke pranja.

Male kućanske aparate uvijek isključi iz struje kada ih ne koristiš zato što oni u "stand by" načinu rada troše i do 6% električne energije u kućanstvu. Računalo bi također trebala isključiti kada ga ne koristiš zato što monitor troši više od 50% energije cijelog sustava. Monitor uključen tijekom cijele noći potrošit će energiju za zagrijavanje šest večera u mikrovalnoj pećnici. Isto pravilo vrijedi i za TV, a punjače za mobitel obavezno ne ostavljaj u utičnici kada napuniš mobitel. 


via Giphy


2. Voda

Kao što smo već ranije napisali ručnim pranjem posuđa trošiš do 80% više vode nego perilica posuđa. Pri pranju ruku i zubi obavezno ugasi vodu zato što time u prosjeku možeš uštedjeti 5 do 10 litara vode. Ako tvoja slavina kaplje zamijeni ju zato što nepotrebnim kapljanjem godišnje trošiš 6000 litara vode. 


3. Izolacija i grijanje

Ako imaš priliku dizajnirati vlastiti kuću, napravi ju tako da je većina prozora na južnoj strani kako bi iskoristila sunce za zagrijavanje i rasvjetu. Umjesto klime ili ventilatora rashladite prostoriju tako da spustiš roletne, te prozore zakloniš zavjesama. U ljetnom razdoblju vanjske rolete mogu smanjiti temperaturu u prostoru i do 8 celzijevih stupnjeva, a preko zime ti one mogu pomoći kako ne bi gubila toplinu.

Kuću prvo dobro izoliraj (osim gubitka topline, sprečava kondenzaciju i pojavu plijesni) pa tek onda ugradi sustav grijanja i hlađenja koji će biti manjeg kapaciteta nego što je to bilo potrebno prije izolacije. Ako nemaš novca za nove prozore, polijepi izolacijske trake oko prozora i vrata. Cijena ove trake je oko 5 kuna po metru. 

Svake godine prije sezone grijanja pozovi servisera da provjeri plinske (bojleri) ili uljne instalacije i plamenik. Naslaga kamenca od 1 mm na izmjenjivaču topline ili bojleru može smanjiti efikasnost uređaja za 10%.