Što je važnije za mršavljenje - prehrana ili vježbanje?

Često se kaže kako je za mršavljenje zaslužna prehrana 80 posto, a vježbanje 20 posto - što to uopće znači?

Što je važnije za mršavljenje - prehrana ili vježbanje?

Ako ste ikada "guglali" ili se interesirali oko pitanja što je važnije/korisnije za mršavljenje – dijeta ili vježbanje, onda ste vjerojatno naletjeli na veoma čest podatak, odnosno formulu da je za to zaslužna 80 posto prehrana i 20 posto vježbanje. No odakle baš taj omjer i što to uopće znači?

Zbog čega su obroci bitni(ji)?

Ključ uspješnog mršavljenja je negativni balans energije, odnosno konzumiranje manje kalorija nego što ih potrošimo. Kako biste "skinuli" samo pola kilograma potreban je deficit od 3500 kalorija u tjednu. A to znači, ako se držimo ovog omjera 80:20, potrebno je potrošiti otprilike 750 kalorija vježbanjem i još 3000 kalorija prehranom. To je ukupno smanjenje od 3750 kalorija u jednom tjednu.

Razlog zbog kojeg je kontrola prehrane puno efikasnija od vježbanja je što je potrebno veoma puno aktivnosti kako biste stvorili kalorijski deficit od 500 do 700 kalorija. Trebali biste trčati otprilike 11 do 15 kilometara kako biste izgubili pola kilograma u tjednu,  a to je za mnoge poprilično, osobito ako tek počinjete s dijetom i vježbanjem. Upravo se zato ljudi brzo razočaraju kada ne gube kilograme ili ih ne gube dovoljno brzo (uz to s povećanim vježbanjem često imamo povećani apetit).

Za mršavljenje nije važno pogoditi upravo ovaj spomenuti omjer od 80:20, no veoma je važno da se nešto veći naglaska stavi na mijenjanje prehrane ako se pokušava smršavjeti.  Smršavjeti se može bez vježbanja, no to će biti veoma teško učiniti samo vježbanje, odnosno ako prehranu ne stavite pod kontrolu.

Zbog čega je znojenje svejedno veoma važno?

Činjenica da se može smršavjeti samo dijetom ne znači da biste trebali zanemarivati vježbanje. Osim što vježbanje ima veoma značajan utjecaj na naše cjelokupno zdravlje (primjerice krvožilni sustav), veća mišićna masa znači brži gubitak kilograma. Istina, puno je lakše srezati 500 kalorija kroz prehranu nego li potrošiti ih vježbanjem, no kada se vježbanje kombinira sa zdravom prehranom – tada nije potrebno uvoditi toliko dramatične promjene niti u jednom od dva polja – što su manje promjene to su veće šanse da se ne odustane i posustane od plana da smršavite i zdravije živite.

Primjerice umjesto da 500 kalorija srežete tako da izbacite sve mliječne proizvode iz svoje prehrane, vi možete 200 kalorija potrošiti vježbanjem i još 300 preskačući večernju zdjelicu sladoleda.

Kombinacija prehrane i vježbanja najefikasniji je i najzdraviji način mršavljenja. A kada govorimo o vježbanju to bi trebala biti kombinacija vježbi snage i kardio vježbi, a ne samo kardio.

Imajte i na umu da se tijelo obično opire mršavljenju kada počnete jesti manje (a i kada se tijelo navikne na dijetu) što može dovesti do zastoja gubitka kilograma. Iako vam metabolizam može početi usporavati kako gubite kilograme, možete ga ponovo potaknuti vježbanjem – osobito vježbama s utezima/vježbama snage.

Dakle zaključak je: ono što jedete ima više utjecaja na mršavljenje od vježbanja, no vježbanje je važno za zdravlje, a i pomaže pokrenuti metabolizam i ubrzati mršavljenje!