Preventivni trening za torakalni dio kralježnice

Torakalna mobilnost kroz 3 vježbe

Preventivni trening za torakalni dio kralježnice

Kralježnica se sastoji od 24 kralješka. Razlikujemo 7 vratnih, 12 prsnih, 5 slabinskih, 5 križnih i 3-5 trtičnih kralježaka. Kod preventivnog vježbanja najviše se pažnje posvećuje vratnom i slabinskom dijelu te za navedena područja postoji velik broj vježbi i video sadržaja na internetu. Razlog vjerojatno leži u tome što bolovi u vratnom i  slabinskom dijelu rijetko koga zaobilaze, neovisno o profesiji.

Vježbe za torakalni dio kralježnice više se spominju kod problema skoliotičnih loših držanja i blažih skolioza. Skolioza predstavlja svako iskrivljenje kralježnice gledano sprijeda ili straga u frontalnoj ravnini. Skolioza može biti izražena u desnu ili lijevu stranu, a može biti i obostrana te tada nailazimo na dvije krivine.

Redovito izvođenje ciljanih vježbi za mišiće trupa i kralježnice siguran je način liječenja loših držanja i blažih oblika skolioze. Ovaj proces je dugotrajan, ali praksom je dokazano da vježbanje daje pozitivne rezultate.

Osnovni cilj je ojačati mišićne strukture uz kralježnicu i trup. Princip “ispravljanja” skolioze sastoji se od jačanja mišića na strani krivine koji zatim povlače  kralježnicu prema središnjoj ravnini.

Vježbe koje predlažemo rade se kao preventivni trening za jačanje mišićnih struktura u području torakalnog dijela kralježnice te se kao takve  izvode u obje strane. Primjerene su kako za odrasle, tako i za djecu.

TORAKALNA MOBILNOST KROZ 3 VJEŽBE

Svaku vježbu izvodite u obje strane, 3 serije sa 10-15 ponavljanja.

Vježba 1

Početni položaj: sjednite na potkoljenice, uspravite trup. Jednim dlanom uhvatite se za suprotno koljeno.
Opis vježbe: povlačenjem slobodne pružene ruke unatrag, otvorite prsni koš u stranu.

Image



Vježba 2

Početni položaj: legnite bočno na pod (možete nešto postaviti pod glavu kao npr. ručnik kako bi kralježnica bila u neutralnom položaju). Noge su pod pravim kutom jedna na drugoj, ruke su ispružene jedna na drugoj.
Opis vježbe:  ekstendiranom rukom rotacijom trupa pokušajte dotaknuti pod s leđne strane.
(Varijacija na istu vježbu može biti da je dlan postavljen na zatiljak, a laktom pokušajte dotaknuti pod.
To je teži oblik vježbe.)

Image



Vježba 3

Početni položaj: sjednite na pete. Jedan lakat je među koljenima, oslonac je na podlaktici.
Opis vježbe: drugom rukom otvaramo trup u stranu okrećući lakat od podloge prema stropu (dlan radne ruke je fiksiran za zatiljnu kost). Obratite pažnju da ne bi došlo do „grbe“ na leđima.

Image


Lejla Dizdarević, dipl. prof. kineziologije,
univ. spec. oec. organizacije i menadžmenta
Više informacija o vježbanju potražite na www.in-shape.hr