Iskusite savršeno zdravi dan

Nutricionisti imaju svoju viziju savršenog dana tijekom kojeg naše tijelo dobiva dovoljne količine zdrave hrane u pravilnim razmacima, dovoljno vode i sna...

Iskusite savršeno zdravi dan

Svatko ima svoju predodžbu kako bi trebao izgledati savršen dan. Nekima bi to bio dan kada bi cijeli dan mogli ležati u krevetu i čitati knjigu, nekima da se mogu baviti svojim hobijem ili izaći s prijateljima, a nekima sklapanje novog poslovnog ugovora. Opcija je bezbroj.

Nutricionisti tako imaju pojam svojeg savršenog dana, a radi se o kombinaciji zdrave prehrane, kretanja, tjelovježbe i dovoljno sna. No, ne treba to biti samo njihov savršen da i vi biste trebali imati što više ovakvih „savršenih“ dana. Biti ćete zdraviji, lako ćete kontrolirati kilograme ili skinuti višak kilograma i osjećati se mnogo, mnogo bolje u svakom pogledu.

Evo, kako bi trebao izgledati „savršen dan“

1. Buđenje - 6:30h
Prije nego što popijete prvu šalicu kave, čaja, voćnog soka ili pak pojedete prve zalogaje doručka, popijte čašu limunade (bez šećera ili vrlo malo meda). Naime, vitamini koji unesete u tijelo prije doručka će vam pomoći u apsorpciji nutrijenata iz hrane. Osim toga, limun pomaže u uspostavljanju ravnoteže probavnog ustava, stvarajući kiselo okruženje u kojemu se lako razmnožavaju „dobre bakterije“ koje pomažu u probavi i apsorpciji namirnica.

2. Kratka šetnja - 7:00h
Ako imate psa, onda vam je jutarnja šetnja rutina, no bez obzira imali ga ili ne, lagana šetnja koja će vam prije doručka „probuditi“ cirkulaciju savršena je za sagorijevanje viška kalorija. Ako vam se pak ne ide u šetnju, sjednite na sobni bicikl ili hodajte po stepenicama ili napravite lagane aerobne vježbe.

3. Doručak - 7:30h
Zaboravite na engleski doručak. Vrijeme je za zobenu kašu, pahuljice od cjelovitih žitarica, nemasne jogurte, bananu, tvrdo kuhano jaje.
Ovaj doručak je savršen po mnogo stvari, a možda jedna od najvažnijih će vam biti da će vas održati sitima i nekoliko sati, jer se vlakna koja ćete dobiti u žitaricama sporo razgrađuju.  U pahuljice možete dodati bademe i orahe ili pak bobičasto voće.
Nitko vam neće zabraniti jednu šalicu kave, ali nemojte na njoj „živjeti“ cijelo jutro, jer ćete biti gladni i imati probleme s padom šećera u krvi, što je vrlo nezdravo za vaš organizam.

4. Još vode - 9:00h
Svi znamo da bi optimalna količina unesene vode na dan trebala biti oko dvije litre, po ljeti nešto više, ali isto je vrlo važan način na koju ju unosite. Te dvije litre morate unositi tijekom cjelog dana, a dolazak na posao i početak obavljanja posla je vrlo dobar početak i za drugu čašu vode, koju možete piti gutljaj po gutljaj.

5. Rastegnite se i hodajte - 10:00h
Ako radite na radnom mjestu na kojemu mnogo sjetite, pokušajte se svakih sat do sat i pola ustati, rastegnuti i barem malo prošetati, da rastegnete noge i potaknete cirkulaciju. Ako radite u tvrtki koja ima urede na nekoliko katova, umjesto liftova, koristite stepenice.

6. Mali međuobrok - 10:30
Najidealnije bi bilo kada biste jeli svakih tri do četiri sata, kako biste izbjegli nagli pad šećera u krvi i održali stabilnu razinu energije koja vam je potrebna za razmišljanje, koncentraciju i rad. To ne znači da morate uzimati pauzu od svojeg rada. Većina ljudi uz rad može posjeti nekakvo svježe ili suho voće, orašaste plodove ili neki drugi zdravi međuobrok. Ovaj međuobrok trebao bi imati između 150 i 300 kalorija

Image



7. Voda, vitamini, šetnja - 12:00
Do sada ste već trebali popiti drugu čašu vode i natočiti treću s kojom oko podneva možete uzeti multivitamine. Njih je  najbolje uzimati netom prije jela, jer primjerice vitamin B i određeni minerali pomažu tijelu u iskorištavanju ugljikohidrata, što će vam dati više energije.
Nemojte zaboraviti na razgibavanje!

8. Ručak - 13:00
Najidealnije bi bilo kada biste svoj paket za ručak spravili kod kuće, posebno ako nemate mnogo vremena niti mogućnosti na poslu spravljati obroke. Kod kuće pripremite miješanu salatu. Na vama je da odaberete sastojke; zelenu salatu, rajčicu, mrkvu, papriku, krastavce, gljive, tunu ili drugu ribu, piletinu, puretinu, grah, grašak, mahune, leću...

Što raznovrsnija salata tim bolje. U salatu nemojte dodavati masne umake, nego ju začinite s malo soli, limunovim sokom, maslinovim uljem, malo balzamičnog ili jabučnog octa. Uz salatu možete si priuštiti šnitu kruha od integralnog brašna ili cjelovitih žitarica. Bolje da sada unesete 100 kalorija više, nego kasnije. Preporučeni unos kalorija: 400-500

9. Voda i hodanje - 14 sati
Rastegnite se i udahnite malo svježeg zraka ako je ikako moguće. Nastavite piti vodu.

10. Popodnevni međuobrok - 15:30h
Između ručka i večere potrebno je imati još jedan lagan međuobrok koji će se sastojati od vlakana i proteina. Primjerice, možete pomiješati jogurt (150 ml) i punu šaku cjelovitih žitarica. Tamna čokolada (70 posto kakaa) još je jedna zdrava opcija i vrlo jaki antioksidans. Budite kreativni, ali pazite da obrok bude malen i zdravi. Preporučeni unos kalorija: 150-250

11. Tjelesna aktivnost - od 16:30 do 17:30 h
Vrijeme je za sat vremena tjelovježbe po vašem izboru. Hoćete li trčati, plivati, plesati zumbu, baviti se pilatesom, aerobikom ili ići na fitness, vaš je odabir. No, što god radili nemojte zaboraviti na „kardio“ vježbe.

Image



12. Večera - 18:00h
Započnite jelo s juhom od povrća, ne samo zbog zdravlja nego i zato što će vas zasiti. Za glavno jelo pojedite ribu, piletinu ili slično mesi s povrćem kao što je brokula, špinat ili pak integralnom rižom... Druga mogućnost vam može biti integralna tjestenina s laganim mesnim umakom ili umakom od povrća. Također, za večerom si priuštite čašu vina ili neko drugo omiljeno piće. Preporučene količine kalorija: 400-500

13. Desert - 18:30h
Vrijeme je za najslađi dio dana. Ne treba se striktno sastojati od vlakana i proteina. Pomiješajte voće s medom, šlagom ili nekim drugom omiljenim preljevom. Držite se pravila da vam desert stane u pola šalice. Preporučena količina kalorija: 100-150

14. Vrijeme je za spavanje
Potrudite se da spavate između sedam i osam sati. Premalo sna može biti uzrok brojnih zdravstvenih problema, uključujući povećanje tjelesne težine, dijabetes, visoki krvni tlak, te naravno kronični umor i pojačanu podložnost stresu.... Posljednju čašu vode popijte prije odlaska u krevet.

(vam)