Ljetna zabava: Kampiranje u vlastitom dvorištu

Djeci ne trebaju daleka putovanja u prirodu kako bi se zabavila. Njima će jednako zabavno biti kampiranje u stražnjem dvorištu!

Ljetna zabava: Kampiranje u vlastitom dvorištu

Kampiranje je jedna vrsta odmora i zabave u kojoj mogu uživati i odrasli i djeca. Naravno, uvijek je lijepo za vrijeme ljetnih mjeseci otputovati negdje u prirodu i uživati u svemu što vas okružuje, postavljati šatore, prikupljati drva za logorsku vatru, kupati se u jezeru ili moru, zabavljati se, no na žalost, roditelji često nemaju dovoljno vremena i sredstava da često vode djecu na takva putovanja.

Ali, kada malo bolje razmislite, djeci će biti jednako veselje ako napravite logorski kamp u vlastitom dvorištu, što može biti vrlo jednostavno. Duge ljetne večeri jednostavno su savršene za tako nešto.

Što vam sve treba?

Kako bi kamp bio što uvjerljiviji, pokušajte minimalizirati odlaske u kuću ili vikendicu, što će doprinijeti ugođaju kampiranja. Dakle, trebaju vam - šator, vreće za spavanje, nešto rezervne odjeće, svjetiljke na baterije, logorska vatra, prijenosni hladnjak, jelo i piće (pogodno za logorovanje), društvene igre, knjige s opisima flore, faune, zvijezda... ako u dvorištu imate bazen, tim bolje!

Budite maštoviti

Na „kampiranje“ ponesite i čuturice s vodom, kompas, dalekozor, fotoaparat, kameru i sve što vam je potrebno za istraživanje - dvorišta. Priredite djeci avanturu! Neka nacrtaju, snime ili fotografiraju biljke, životinje i pojave koje su vidjeli u vrtu. Neka sve bilježe i dokumentiraju kako biste nakon istraživanja i kampiranja mogli napraviti lijepi album za uspomenu. Osim toga, ovo je zaista izvrstan način da djeca nauče nešto više o onome što ih okružuje.

Napravite logorsku vatru

Nema kampiranja bez logorske vatre, jer ona će kada padne mrak davati potrebnu svjetlost i toplinu, te ćete na njoj spravljati jela. Uz potrebna drva, recite djeci neka prije paljenja pronađu kamenje kako biste spriječili vatru od prekomjernog širenja.

Jelo neka bude jednostavno kako bi i sama djeca mogla sudjelovati u njihovom spravljanju - hrenovke nataknute na štapiće pečene na logorskoj vatri, pečeni kukuruz, grah spravljen u kotlu i sl. Za prilog narežite svježe povrće koje su djeca tijekom dana sama ubrala u vašem povrtnjaku.

Prijenosni hladnjak

Naravno, pogodnost kampiranja u dvorištu je da vam je hladnjak s hladnim pićem i jelima uvijek na dohvat ruke, ali prijenosni hladnjak će dobro doći radi doživljaja. Kada djeca zaspu, ponovno zaledite uloške, te ujutro prije nego se probude unutra stavite svježe namirnice za doručak.

Bujna mašta

Kada jednom padne mrak i trbusi su puni, vrijeme je za društvene igre, pjevanje, sviranje instrumenata, plesanje oko logorske vatre, pričanje strašnih priča ili pak gledanje zvijezda.

Otvorite kartu zviježđa i ako je nebo vedro pokušajte otkriti koju zvijezdu gledate. Ako živite u gradu, gradska svjetlost mogla bi vam zaklanjati pogled prema njima. Za to su mnogo bolja prigradska ili ruralna područja. Napomena: budete li mapu osvjetljavati s ručnom svjetiljkom, preko nje stavite crveni celofan. Na taj način vaše oči se neće morati svaki puta prilagođavati na svjetlost na nebu i na karti.

Nakon uzbuđenja, spavanje...

Spavanje u vrećama za spavanje za djecu je posebno uzbudljivo... Neka obuku svoje pidžamice, operu zube u dvorištu i legnu spavati. Ako su djeca manja, pobrinite se da se ispred šatora nalazi lanterna, u slučaju da se u mraku preplaše čudnih zvukova i sl. Nikako ih nemojte ostavljati same u dvorištu i otići spavati u kuću. Spavajte ili s njima, ili u drugom šatoru, ili ispred šatora pod vedrim nebom.

Dobro jutro!

Buđenje u prirodi, na otvorenom, pa makar to bilo vaše dvorište poseban je doživljaj koji će sigurno potaknuti uzbuđenje i apetit. Kampiranje završite doručkom i zajedničkim raspremanjem šatora i pospremanjem opreme.

Djeca će jedva čekati sljedeće kampiranje!


(vam)